Jāatgādina, ka PVN likmes samazināšana zālēm ir Latvijas Pensionāru federācijas priekšlikums, kuru ik pa brīdim publiskajā telpā aktualizē arī farmācijas nozares pārstāvji. Gan Finanšu ministrija, gan Latvijas Bankas Monetārās pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste uzsver, ka PVN likmes samazināšana ir ļoti dārgs instruments, jo no tā labumu gūst pilnīgi visi patērētāji, ne tikai mazturīgie. Turklāt, kā liecina pieredze, PVN likmes samazināšana ne vienmēr proporcionāli atspoguļojas gala cenas samazinājumā, jo no tās savu labumu iegūst arī ražotāji un pārdevēji.
Lai gan savulaik Latvijas farmācijas lieluzņēmuma Grindeks valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis apliecināja, ka PVN likmes samazināšana noteikti samazinātu zāļu cenas aptieku plauktos, tomēr tas nozīmē lielus zaudējumus budžetam, jo tas, kā jau minēts, ir dārgs instruments.
Kā norāda Rutkaste, visefektīvākais veids, kā samazināt medikamentu cenas, ir paplašināt kompensējamo medikamentu klāstu. Tas dotu daudz lielāku labumu nekā PVN likmes samazināšana medikamentiem. Tam piekrīt arī RSU Sabiedrības veselības institūta direktora vietniece Daiga Behmane, kā arī LDDK sociālo un veselības lietu eksperts Pēteris Leiškalns.
Jāpiebilst, ka 2018. gadā Latvijā kompensējamo medikamentu īpatsvars zāļu tirgū bija 38%, bet vidēji rietumvalstīs tas ir 75%.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 13. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
neticu nevienam vārdam
Labums līdz nelabumam
Kā jau minēts-dārgs instruments!