Šobrīd skaitliskā plaisa starp pirmspensijas vecuma skolotājiem un jaunajiem speciālistiem, kas ienāk izglītības iestādēs, ir liela. Lai piesaistītu jauniešus šai profesijai, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ieskatā ir jāceļ tās prestižs, jāmazina nevienlīdzība darba samaksā, jāpalielina atbalsts un jāuzlabo studiju programmu kvalitāte.
Patlaban šīm programmām ir palielināts budžeta vietu skaits, daļa topošo pedagogu saņem 300 eiro stipendiju, taču ar to nepietiek, lai padarītu pedagoģijas studijas pievilcīgākas. Studentu ieskatā – viens no magnētiem varētu būt studiju kredītu dzēšana tiem jaunajiem skolotājiem, kuri pēc augstskolas absolvēšanas strādā skolā.
Daudz pirmspensijas vecumā
Statistika rāda, ka lielākā daļa pedagogu ir vecumā no 45 līdz 64 gadiem (no valsts iedzīvotāju kopskaita tas ir katrs četrdesmitais), turklāt Latvija uz pārējo Eiropas Savienības valstu fona izceļas ar lielāko pirmspensijas vecuma skolotāju skaitu (55–59 gadi). Salīdzinot ar tikko beigušajiem jaunajiem pedagogiem, plaisa starp paaudzēm ir liela, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē teica IZM valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos Jānis Paiders.
Šobrīd pedagoģijas programmās kopumā studē 4062, no tiem 1507 īsajā ciklā, 2338 – pirmajā ciklā, 175 – otrajā jeb maģistra līmeņa, 43 – doktorantūrā. Palielinājies ir to skaits, kas studē pirmajā līmenī, pārējos tas ir sarucis. No sešām augstskolām, kas piedāvā šīs programmas, visvairāk studējošo ir Latvijas Universitātē – tuvu 2500, kopējo ainu ieskicēja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietnieks augstākās izglītības jomā Mārtiņš Upmacis.
Lai gan audzis budžeta vietu skaits, tomēr vairākums zinības apgūst par savu naudu. Īsā cikla studijās no 1435 topošajiem pirmsskolas pedagogiem 161 mācās par valsts naudu, tāpat desmit mūzikas, deju un mākslas profesionālās ievirzes un interešu izglītības skolotāji, kā arī 56 sporta speciālisti, kuri studē pilna laika programmā. Pirmā cikla studijās lielāko daļu sastāda sākumskolas skolotāji (968), viņiem seko 758 skolotāji (bakalauri), 98 apgūst darba vidē balstīto programmu (DVB), 144 speciālās izglītības skolotāji, 165 skolotāji logopēdi, 127 mūzikas, teātra mākslas, dejas, vizuālās mākslas skolotāji, 78 veselības, fiziskās aktivitātes un drošības pedagogi.
Profesionālā pilnveide
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 21. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00