Salīdzinājumā ar citiem gadiem šis skaitlis pieaug. Turklāt par vairākiem procentiem Latvija apsteigusi arī Lietuvu un Igauniju.
Viens no būtiskākajiem iemesliem šādai tendencei ir saistīts ar cilvēku iepirkšanās paradumiem, uzskata Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure. Daudz pircēju iepriekš nepārdomā, kā viņiem mājās trūkst un ko nepieciešams iegādāties. "Pircējs atnāk uz veikalu un pērk, ko pirmo ierauga. Lai situācija uzlabotos, ieteiktu iepriekš rūpīgi pārdomāt, ko nepieciešams iegādāties. Tam palīdz nepieciešamo produktu saraksta sastādīšana, no kā daudzi parasti kaunas," prāto Šure.
Dienas aptaujātie patērētāji federācijas vadītājas teikto apstiprina. Piemēram, Edžus ļoti bieži met ārā piena produktus, jo tie ātri sabojājas. Viņš strādā maiņu darbu, tāpēc bieži ir grūti prognozēt, vai nopirkto pienu paspēs izdzert, pirms tas kļūs vecs.
Latvijā netiek pietiekami izskaidrots, kādu ietekmi rada izmestā pārtika. Turklāt daudz netiek runāts par naudas summām, ko šādā veidā iespējams ietaupīt. Pirms pāris mēnešiem biedrība Homo ecos organizēja eksperimentu, kura nolūks bija pārliecināties, ka, plānveidīgi iepērkoties un gatavojot maltītes, iespējams panākt, ka pārtika tiek izmesta minimāli.
Visu rakstu lasiet trešdienas, 5.februāra, laikrakstā Diena!