Pagājušajā nedēļā arī sasniegts līdz šim augstākais pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars. Aptuveni katram piektajam jeb 21,9% testēto rezultāts bijis pozitīvs, kas ir ievērojami vairāk nekā rudens saslimstības viļņa laikā, kad augstākais pozitīvo testu īpatsvars bija 13,8%. Saslimstība augusi visās vecuma grupās, taču visvairāk tieši 10-19 gadus veco iedzīvotāju vidū. Ievērojams saslimstības pieaugums esot novērots arī bērnu vecumā līdz deviņiem gadiem vidū.
Perevoščikovs faktu, ka bērni šobrīd slimo visvairāk no visām vecuma grupām, skaidroja ar to, ka šajās vecuma grupās tiek veikta skrīninga testēšana. Tāpat eksperts uzsvēra, ka omikrona paveids izplatās labāk nekā līdzšinējie paveidi, ātri inficējot personas slēgtos kolektīvos.
"Ja mums iepriekšējo septiņu dienu laikā gadījumu skaits ir dubultojies, un pagaidām nav pazīmju, ka slimības izplatība varētu mazināties, tas nozīmē, ka šobrīd dienā tie varētu dubultoties līdz aptuveni 9000 gadījumu," pieļāva epidemiologs.
Pagājušajā nedēļā saslimstība pietiekami intensīvi esot augusi arī personu vecumā virs 20 gadiem vidū. Saslimstības rādītājs palielinājies arī personu vecumā virs 60 gadiem vidū, taču šo pieaugumu epidemiologs pagaidām raksturo kā lēnu. Pēc viņa paustā, riska grupu saslimstība pagaidām nerada pārāk lielu pārslodzi slimnīcām, taču eksperts aicināja ņemt vērā, ka arī iepriekšējos viļņos Covid-19 sākumā izplatījās sociāli aktīvo grupu vidū.
Kopumā 4824 jeb 15% no pagājušajā nedēļā atklātajiem Covid-19 gadījumiem tika atklāti izglītības iestāžu skrīningā, kamēr 26 923, proti, atlikušie 85% - pārējos izmeklējumos. Līdz ar to aizvadītajā nedēļā pieaudzis klašu īpatsvars, kurās atklāj Covid-19. Ja gada otrajā nedēļā tika ziņots par aptuveni četrām no 100 klasēm, kur konstatēta inficēšanās, tad nedēļu vēlāk Covid-19 atklāts jau aptuveni deviņās klasēs no 100 pārbaudītajām.
Balstoties novērojumā, ka šobrīd saslimšanas gadījumu skaits dubultojas ik pēc septiņām dienām, epidemiologs izteica prognozi, ka šonedēļ, iespējams, tiks atklāti kopumā vairāk nekā 63 400 Covid-19 gadījumu jeb aptuveni 9070 gadījumi dienā.
Taču situācija stacionāros nepasliktinās tikpat strauji, cik gadījumu skaits. Pēc epidemiologa paustā, pagājušās nedēļas laikā gadījumu skaits stacionāros pieauga par 22%, slimnīcās nonākot 5% no visiem jaunatklātajiem gadījumiem, kamēr nāves gadījumu skaits samazinājās par 9%.
Perevoščikovs skaidroja, ka pacientu ar Covid-19 kā pamatdiagnozi slimnīcās ir mazāk, taču eksperts pieļāva, ka situācija var mainīties, līdzko infekcija sāks vairāk cirkulēt riska grupās.
Pagājušajā nedēļā, pēc eksperta paustā, turpināja pieaugt arī atkārtotas inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits.
Jau ziņots, ka šodien koalīcijas sadarbības padomes sēdē tiks rosināta diskusija par turpmākajiem soļiem saistībā ar sociālo distancēšanos Covid-19 ierobežošanai, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).
Viņš atzina, ka situācija ar Covid-19 izplatību Latvijā ir atbilstoša iepriekš izteiktajām prognozēm.
"Tas, kas šobrīd ir būtiskākā atšķirība no gaidāmā, ir, ka situācija slimnīcās nav mainījusies vēl tik būtiski, kā tika gaidīts. Tam, droši vien, ir virkne iemesli, tostarp tas, ka pastiprināti slimo bērni un jaunieši, tā ir ļoti liela daļa no inficētajiem, līdz ar ko mēs slimnīcās efektu neieraugām," skaidroja politiķis.
pari