Pastāstiet, kā jums nedēļas laikā izdevās no labā puiša, kurš cīnījās pret maksātnespējas administratoru mafiju, kļūt par slikto krievu baņķieri, kurš novedis līdz maksātnespējai banku?
Vai tad tas ir negaidīti? (Smejas.) Tie laiki, kad cīnījos, ir beigušies, es esmu noguris cīnīties par jūsu valsti. Jūs tur dzīvojat, jums arī jācīnās, citādi, ziniet, skatos uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pagaidu vadītāju [Kristīni Černaju-Mežmali], un man ir tāda sajūta, ka viņu speciāli ielika amatā tikai uz diviem mēnešiem, lai pieņem šo lēmumu [par PNB bankas darbības apturēšanu – red.], – viņa visu laiku staigā, tik apmierināti smaidot, ikreiz, kad stāsta par šo nelaimīgo banku. Es viņai gribu prasīt, ko tu smaidi, par ko tu esi tik apmierināta? Tu piedalījies ekonomikas graušanā, biznesa sagraušanā, tūkstošiem cilvēku palika bez iztikas līdzekļiem, simti tūkstošu bez lētiem, ērtiem, uzticamiem bankas pakalpojumiem – tu ko, šajā valstī netaisies vairs dzīvot, pensiju saņemt?
Es tieši gribēju jautāt, kā jūs vērtējat FKTK vadības maiņu, ņemot vērā kritisko attieksmi un tiesvedību ar Putniņa kunga vadīto iestādi?
Kādas tur ir pārmaiņas? Pēc būtības nav tur nekādu pārmaiņu! FKTK pēc tradīcijas mainās vadītājs un vietnieki, bet nemainās viss sastāvs. Kā tur tā Rimšēviča iesēdinātā trijotne no sākta gala sēdēja, tā turpina sēdēt – Gvido Romeiko, Ludmila Vojevoda, nu Jeļenu Ļebedevu pamainīja uz Noru Damburi, bet viņa arī nāk no Latvijas Bankas, tie visi ir Rimšēviča kadri.
Viss šis [ar PNB banku notiekošais – red.] izskatās pēc Ilmāra [Rimšēviča] divu gājienu izspēles, jo viņš ir viens no nedaudzajiem Latvijas ierēdņiem, kurš prot izmantot starptautiskās institūcijas saviem netīrajiem mērķiem.
Kādēļ Eiropas Centrālajai bankai (ECB) piespēlēt Rimšēvičam?
Kādēļ ECB pateica, ka bankas problēmas sākušās no 2017. gada beigām? Kāpēc banka tad kļuva "slikta"? Tāpēc, ka 2017. gada beigās Rimšēvičs aizbrauca uz ECB un tādu viedokli izveidoja. Un kāpēc viņš turp aizbrauca? Tāpēc, ka 2017. gada novembrī, kad gatavojām investīciju prasību tiesā pret Latviju, mēs uzrakstījām arī ECB, ka Rimšēvičs ir korumpants.
Jūs saucāt viņu vārdā?
Nē, mēs uzrakstījām, ka banku regulatora vadība ir korumpants un esam gatavi iesniegt detaļas un ziņas. Viņi neko neatbildēja. 2018. gadā jau pēc Rimšēviča aizturēšanas Rīgā bija ECB prezidents Mario Dragi, un, kad viņam preses konferencē pajautāja, vai viņš zinājis par Rimšēviča korupciju, atbilde bija, ka komentāru nebūs. Jo pēc idejas viņam bija jāatbild, ka nezināja, jo kā citādi pamatot, ka ECB iestājās par Rimšēviču un tiesā prasīja Latvijai viņa atjaunošanu Latvijas Bankas prezidenta amatā. Dragi bija piesardzīgs un, lai nesamelotos, nekomentēja, jo viņam bija jāatbild, ka jau sen zināja par Rimšēviča korupciju, jo Guseļņikovs par to rakstīja ECB, bet tika ignorēts. ECB ir milzīga birokrātiska mašinērija, vai gan viņi atzīsies, ka pieļāva muļķīgu kļūdu, iedzina sevi stūrī, sākot aizstāvēt savējo. Vajag iznīcināt briesmu avotu, pateikt, ka banka bija slikta, ka Guseļņikovs bija slikts, bet problēma kaut kā izzudīs, vēl jo vairāk tāpēc, ka Rimšēvičs taču spēja sarunāt, lai Latvija neiesniedz dokumentus tiesā [papildu pierādījumus, kas ļautu viņu neatjaunot amatā, – red.]. Tādēļ ECB tas [PNB bankas slēgšana – red.] kļuva izdevīgi, un skaidrs, ka izdevīgi arī FKTK un maksātnespējas administratoriem. Un tajā brīdī bankas liktenis bija izlemts.
Milzīgs jautājums ir, kādēļ ECB neatsauca licenci, bet tikai pateica, ka bankai var rasties problēmas ar maksātspēju. Latvija vienkārši pasteidzās. ECB pieprasīja jaunajiem investoriem līdz 13. augustam iesniegt apliecinājumus, ka tiks ieguldīti papildu līdzekļi bankā, tie tika doti, pat es uzrakstīju, ka arī esmu gatavs palīdzēt. Un 15. augustā viņi nobloķēja banku. Tagad skatieties, ir 20. augusts [dienā, kad notiek intervija, FKTK publiski paudusi šīs nedēļas laikā tiesā pieprasīt bankas maksātnespēju – red.], bankas licence ne tikai nav atsaukta, banka ne tikai nav atzīta par maksātnespējīgu, nav pat iesniegti dokumenti tiesā. Bet banku turpina iznīcināt. Viņi šo specoperāciju ir gatavojuši nedēļu un tagad lielā steigā cenšas izlaist banku cauri gaļasmašīnai, izmisīgi ātri griež rokturi, jo pēc tam no maltās gaļas jau vairs gaļas gabalu nesavākt.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 22. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
:)
tagad, Zostiņ
hmmm