Likums kopš 2023. gada 1. janvāra paredz iedzīvotāju konsultatīvo padomju izveidi pašvaldībās, taču tā nav obligāta prasība. Ir vietvaras, kur tādas darbojas jau vairāk nekā desmit gadu, ir tādas, kuras nesteidzas ar šādu iniciatīvu. Preiļu novadā vietvara pērn nolēma tādas izveidot savos 14 pagastos un pilsētā. Lai gan ir pagājis tikai gads, jau tagad padomes ir pierādījušas, ka tās nav tikai ķeksītim, bet spēj iekustināt vietējo kopienu dzīvi, uzsver Preiļu novada iedzīvotāju pārstāvji.
Kaimiņu pieredze uzmundrina
Pirms sākt veidot padomes, Preiļu novada pagasta pārvalžu vadītāji, domes speciālisti un juristi devās pieredzes apmaiņā uz Rēzeknes novadu, kur tās darbojas jau kopš 2007. gada. Tikšanās pārliecināja, ka šādai iedzīvotāju iesaistei ir atdeve, un pagasta pārvaldnieki mudināja pašvaldību pēc iespējas ātrāk tādas izveidot arī Preiļu novadā, skaidro Preiļu novada domes vecākā eksperte sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām Ineta Liepniece. Dome nav kavējusi šādu iniciatīvu, lai gan ne visur Latvijā tā tiek atbalstīta: ir, kur iedzīvotāji vēlas, bet pašvaldība ne, ir, kur tieši pretēji. Kāpēc pašvaldības negrib? Varbūt baidās, ka tā darbosies kā opozīcija – kritizēs un rakstīs sūdzības. Savukārt iedzīvotāju piesardzība skaidrojama ar saziņas trūkumu – ir daudz jārunā, jāskaidro, jātiekas uz vietas ar cilvēkiem, lai pārliecinātu, ka tas ir viņu pašu interesēs un tā nav vietvaras vēlme uzlikt uz citu pleciem savas funkcijas. Jāņem vērā ka tas ir brīvprātīgs, nevis apmaksāts pienākums.
Tas, vai būs atbalsts pagastos, nebija
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 2. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00