Kā norādīts ministrijas skaidrojumā, šā gada oktobrī Viļņā notikušajā Eiropas Komisijas sanāksmē ar Eiropas Savienības veterinārajiem ekspertiem, kā arī Polijas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas ekspertiem tika izstrādāta vienota stratēģija turpmākai rīcībai ĀCM ierobežošanā. Tā nosaka - būtisks jautājums, kas jāatrisina, lai ierobežotu ĀCM, ir mežacūku piebarošana.
Noteikumi paredz, ka līdz 2018.gada 31.decembrim barotavas atļauts izvietot tikai tajos medību iecirkņos, kuros atļauts medīt mežacūkas. Turklāt barotavas izvieto, saņemot rakstisku zemes īpašnieka vai tiesiskā valdītāja piekrišanu. Barotavu kopējais tilpums nedrīkst pārsniegt 400 litru uz 1000 hektāriem.
Tāpat noteikumi nosaka, ka medniekiem ir pienākums pēc Valsts meža dienesta pieprasījuma sniegt informāciju par barotavas izvietošanas vietu.
Savukārt zemes īpašnieks, kura īpašumā prettiesiski notiek dzīvnieku piebarošana tam neparedzētā vietā, ir tiesīgs prasīt zaudējumu un piebarošanas vietas likvidēšanas izmaksu atlīdzību no piebarošanas vietas ierīkotāja.
Noteikumi attiecas uz fiziskām un juridiskām personām, kas piebaro savvaļā dzīvojošos medījamos dzīvniekus, - aptuveni 23 500 Latvijas mednieku, kā arī 150 000 meža īpašnieku un tiesisko valdītāju.
Kā ziņots, valdība 23.septembrī lēma paplašināt ĀCM ārkārtas teritorijas zonu, kā arī līdz 2015.gada 1.janvārim pagarināt ārkārtējo situāciju.
Līdz šim ĀCM konstatēts 155 mežacūkām 11 novadu 26 pagastos, kā arī 72 mājas cūkām, savukārt slimības dēļ kopumā līdz šim iznīcinātas 564 mājas cūkas.
Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 19.septembrī.