Vēja enerģijas nozare jau kādu laiku bija gaidījusi Aizsardzības ministrijas informatīvā ziņojuma Par vēja parku attīstību Latvijā un aizsardzības nozares operacionālajām vajadzībām un kartes publiskošanu, kas tika izdarīts marta vidū, publiskajai apspriešanai turpinoties līdz mēneša beigām. Šāda karte atvieglo attīstītāju darbu projektu sākumā, jo skaidri norāda zonas, kurās vēja parku būvniecība ir vai nav iespējama. Tomēr paši svarīgākie un laikietilpīgākie soļi gan vēl ir priekšā.
"Iesaistītajām ministrijām kopā ar nozari būs jādiskutē, kā risināt izaicinājumus dzeltenajās zonās, kur vēja parku būvniecība ir iespējama ar kompensējošu pasākumu piemērošanu. Būtu jānotiek detalizētai diskusijai par to, kādas modernizēšanas tehnoloģijas novērošanas radariem ir nepieciešamas, lai tie spētu atpazīt kustīgas turbīnas no lidojošiem objektiem un tās neradītu apgrūtinājumu gaisa telpas novērošanai, cik šādi kompensējošie mehānismi izmaksās, kas tās segs un kādā laika posmā," norāda Vēja enerģijas asociācijas izpilddirektore Lāsma Līvzeniece. Tāpat iepriekš uzsāktie projekti patlaban var saskarties ar grūtībām, ja, piemēram, daļa no plānotā projekta atrodas zaļajā zonā, bet daļa – sarkanajā vai dzeltenajā zonā. Tas raisa neskaidrības, kā Aizsardzības ministrija risinās šādus gadījumus.
Būtiski vairāk
Pozitīvi, ka Aizsardzības ministrija ir spērusi pirmo soli veiksmīgai vēja enerģijas infrastruktūras un militāro radionavigācijas līdzekļu līdzās pastāvēšanai.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 3. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00