Deputāts uzsver, ka krimināllietu izskatīšanu paildzina ne vien to vairākkārtēja atlikšana, kas saistīta ar apsūdzēto personu slimošanu un advokātu aizņemtību citos kriminālprocesos, bet arī tiesu kalendāri, kas paredz lietas izskatīšanas uzsākšanu pēc vairākiem mēnešiem kopš lietas saņemšanas no prokuratūras.
"Nesamērīgi ilgs laiks starp lietas saņemšanu tiesā un tās nozīmēšanu izskatīšanai, kā arī nesamērīgi ilgi pārtraukumi krimināllietu izskatīšanā būtiski traucē ātrai kriminālprocesu norisei. Analizējot tiesvedības statistiku, konstatēts, ka tiesnešu noslogojums ir ievērojami atšķirīgs, tādēļ citās tiesās lietas bez kustības guļ garus mēnešus, savukārt atsevišķās tiesās lietas var tikt izskatītas dažu nedēļu laikā kopš to saņemšanas no prokuratūras. Fakts, ka atsevišķi tiesneši 2011. gada nogalē un 2012. gada sākumā, saņemot krimināllietas, plāno uzsākt to izskatīšanu tikai 2013. gadā, savukārt atsevišķu tiesu kalendāros nav nekas ieplānots vēlāk kā šī gada aprīlī – maijā, demonstrē nespēju efektīvi organizēt un plānot tiesu darbu," sacīja A.Judins.
A.Judina palīgs informēja, ka, apkopojot informāciju par 15 tiesu darba plānošanu krimināllietu izskatīšanai, konstatēts, ka, piemēram, Tukuma rajona tiesā sēdes nozīmētas ne vēlāk kā uz 2012. gada aprīli, Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā – ne vēlāk kā uz 2012. gada maiju, savukārt Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas kalendārā krimināllietas izskatīšana jau plāno uz 2013. gada janvāri, bet Ogres rajona tiesā – pat uz 2013. gada martu.
Saeimas deputāts izpētījis, ka atšķirīgs lietu izskatīšanas ilgums nav saistīts ar inkriminēto noziedzīgo nodarījumu smagumu. Piemēram, Liepājas tiesā, 2012. gada 12. janvārī saņemot krimināllietu par zādzību nelielā apmērā, tās izskatīšanu ieplānoja uz 2012. gada 24. janvāri, savukārt Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa, saņemot analogu krimināllietu 2011. gada 3. oktobrī, sēdi nozīmēja uz 2013. gada 21. janvāri.
A.Judins aicina Tieslietu ministriju, Tiesu administrāciju un Tieslietu padomi pievērst uzmanību tiesnešu darba organizēšanas jautājumiem un rīkoties, lai nodrošinātu ātrāku krimināllietu iztiesāšanu. Proti, izlīdzināt tiesnešu noslogojumu, palielināt noslogotāko tiesu kapacitāti, nepieciešamības gadījumos veicot tiesnešu pārcelšanu citās tiesās, kā arī nepārkāpt personu tiesības uz krimināllietu izskatīšanu saprātīgos termiņos.