Ģeoparkus veido, lai aizsargātu un saglabātu ģeoloģisko mantojumu, sabalansēti un saudzīgi attīstītu šīs teritorijas. Parasti šādus parkus ierīko ap retiem ģeoloģiskiem veidojumiem, kur arī iespējama ilgtspējīga zemes apsaimniekošana. Ja šādu parku izveidotu arī Latvijā, tā apmeklētāji varētu veikt kādu praktisku lietu, piemēram, paņemt ūdens kvalitātes paraugus, kurus pārbaudītu šim mērķim izveidotā laboratorijā, vai izraktu bedres un aplūkotu augsnes horizontus. Pati labākā atpūta ir tāda, kas dod jaunas zināšanas, uzsver šīs ieceres autori. Parks būtu domāts visai ģimenei un skolēniem ļautu apgūt dabas mācību ne tikai ilustrētās grāmatās, bet tieši dabā.
Ideja par ģeoparku izveidi Latvijā izskanēja sēdē, kurā apspriests UNESCO izsludinātais starptautiskais Zemes gads. "Ja jau kaimiņvalstis izvērsa rosību par šāda parka izveidi, sēdē nolēmām, ka arī Latvijā kādam tas jāuzņemas — un kuram gan citam, ja ne ģeogrāfiem," skaidro Zemes gada Latvijā koordinators, Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) profesors Ervīns Lukševičs, piebilstot, ka idejas realizācija atkarīga no tālākās UNESCO pārstāvju Latvijā un fakultātes sadarbības. Parka iniciatori gan uzsver, ka, piemēram, Lietuvā diskusija par parka izveidi notiek jau piecus gadus, bet Latvijā par to runāts vien trīs nedēļas.
Fakultātē lēš, ka ģeoparka izveidē jāiesaista vietējā pašvaldība vai augstāka līmeņa valsts iestādes, piemēram, Vides ministrija, ar kuru par finansējuma piešķiršanu pagaidām gan nav runāts. "Parka dabas takas varētu ierīkot studenti, viņi arī varētu vadīt ekskursijas parka teritorijā," lēš fakultātes dekāns Oļģerts Nikodemus. Bez dabas takām parkā varētu prezentēt Saules bateriju lietošanu, par ko ir runāts ar kādu Vācijas uzņēmumu, kas vēlas ienākt Latvijas tirgū.
Parks varētu tapt Bauskas rajona Skaistkalnē vai Cēsu rajona Taurenes pagastā, kur atrodas fakultātes lauku prakšu bāze un integrālā monitoringa stacija, kas kontrolē ūdeņu kvalitāti, mežainumu un daudzus citus parametrus. "Ja parku ierīkotu Taurenē, vienuviet būtu koncentrēta nozīmīgākā ģeogrāfu zinātniskā infrastruktūra Latvijā," saka O.Nikodemus. Viņaprāt, Taurene ir labāk piemērota parka ierīkošanai, jo tās apkārtne raksturo visu Latvijas ģeoloģisko veidošanos kopš pēdējā ledus laikmeta, tādēļ šeit labi saskatāmi ledāju kušanas ūdeņu nogulumi.
Fakultātē uzsver, ka Taurenes pašvaldība piekrīt parka ierīkošanai, jo tas radīšot jaunas darbavietas — tieši cik atkarīgs no parka apmeklētības.
***
ģeoparki Eiropā
Šādi parki Eiropā veidoti 32 teritorijās, kas izkaisītas visā kontinentā, un ir apvienoti Eiropas ģeoparku saimē European Geoparks. Lai kļūtu par tās dalībnieku, jaunveidotam ģeoparkam jāizglīto sabiedrība par norisēm, kas saistītas ar Zemi, jāietver arī specifiski ģeologu izpētes objekti, kā arī jābūt estētiski pievilcīgam. Vietējās pašvaldības labprāt piekrīt parka izveidei, jo tas piesaista daudz tūristu vietām, kuras pirms parka ierīkošanas tūristus neinteresēja.