Laika ziņas
Šodien
Migla
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Latvijas adoptētāji vēlas tikai veselus bērnus

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
aicinājums Dienai
a
Es šo rakstu uzskatu par tendenciozu un ārzemju adopciju lobējošu. Kādam Latvijā ir izdevīgi, ka daudzi bērni tiek aizvesti uz ārzemēm. Te nu jāmeklē, kas nopelna no tām aģentūrām, kas sadarbojas adopcijas jautājumos ar ārzemju adoptētājiem. Dienas žurnālisti, necepiet tādus seklus rakstiņus, bet parociet dziļāk. Jā, un es pati esmu adoptējusi bērnu ar vairākām diagnozēm, no kurām pēc gadiem ģimenē nav vairs palikusi neviena. Daudzas diagnozes Bērnu namu ārsti pieraksta, lai bērnus labāk paliktu bērnu namā, nevis tiktu pie adoptētājiem Latvijā, jo citādi zūd komisijas maksas par bērnu, kas adoptēts uz ārzemēm. Latviešu adoptētājiem rindu pagarina, lēnām kārtojot dokumentus, bet uz ārzemēm Bāriņtiesas var ātri izņemt no audžuģimenes un prom aizūtīt, lai gan bērni nemāk valodu. Kam tas ir izdevīgi? Ne bērniem, ne vietējiem adoptētājiem. Mēs visi būtu pateicīgi Dienas žurnālistiem, ja šis jautājums varētu tikt pamatīgi un analītiski izpētīts un aprakstīts.
Tumsa
T
Varbūt saasināti uztveru, bet neesmu redzējusi nobažījušos LM rakstus par to, ka bioloģiskie vecāki atstāj bērnus, tai skaitā slimu bērnus. Cik to dara tajās pašās labajās ārzemēs? Tā vietā klapējam rociņas, ka atkal kāds ir silītē kādu pametis. Nedaudz divkosīga attieksme pret adoptētājiem. Tāpat zinu jaunu pāri, kam ārsti ieteica atstāt pansionātā bērniņu, domāju atstāts mājās viņš noteikti būtu labāk aprūpēts. Adoptēt gribētāji tiek pataisīti par kaut kādiem sabiedrības sanitāriem, peramajām personām, kuras jāpieskata un regulāri jāaplamā? Pa dienu neredzu nevienu bērniņu ar īpašām vajadzībām. Tas nav tāpēc, ka ļaunie adoptētāji nav paņēmuši, bet gan tāpēc, ka mūsu sabiedrība izvēlas viņus turēt pansionātos. Adoptētāji ir mazākā sabiedrības daļa.
Meitene
M
Nu paklau doma ir skaidra, Latvijā bērnus adoptēt izvēlas pēc tāda paša principa kā tomātus veikalā, acīmredzot. Un nu nevar morāli teikt, ka motivācija ir izmaksas, jo, tāpat kā veseliem bērniem, izmaksas nekad nebūs vienīgais dominējošais faktors kāpēc cilvēkiem būs bērni vai nebūs. It sevišķi tie, kas izvēlas adoptēt, to dara apzināti, nevis "negadījuma" rezultātā. Protams, valsts atbalsts ir smieklīgs, bet mazliet mums pašiem derētu padomāt par to, kā attiecamies pret slimiem bērniem, ka neviens necīnās par, piemēram, inkluzīvu izglītību, par valsts atbalstu slimākiem utt. Viss, ko mēs darām ir Ziemassvētkos aizvedam vecas rotaļlietas bērnunamiem. Daudzus no šiem bērniem var viegli integrēt "normālā" dzīvē, tikai ar mazliet vairāk pacietību un cilvēkmīlestību. Un tas ir liels fui mums, jo negribam neko neērtu, arī ne slimus bērnus.
Matando los trolls
M
@ Meitene Tikpat labi var oponēt, ka ir otrādi - tieši slims bērns ir "rotaļlieta", tāds kā mājdzīvnieka aizstājējs. Ja kaite ir tikai fiziska, tas ir viens gadījums, bet ja garīga, pavisam cits. Vienā no iepriekšējam darbavietām kolēģe bija atvedusi no pansionātu uz vienu dienu savu dēlu, puisim bija pāri 20 gadiem, bet uzvedās kā mazo klasīšu bērns, ja ne jaunāks. Un tas vēl nav trakākais gadījums, šis vismaz bija spējīgs kaut cik saprātīgi runāt par šo un to. Ja jau salīdzinam ar tomātiem, tad pastāstiet lūdzu, kā pareizi ēst veselos, garšīgos bērnus, ar sāli vai bez? Protams, savu bērnu audzinām ne jau tāpēc, ka tas būtu izdevīgi vai ērti, īstenībā tas bija baigais trieciens pa mūsu finansēm, un tas ir ar veselu bērnu, bet ar slimu... Vispār mēs, vecāki, ja tā godīgi, esam laimīgi, kad to sīko mērgli uz laiciņu savāc mani vai sievas vecāki. 8D Bet tas jau nenozīmē, ka mēs par savu bērnu nepriecājamies, vienkārši tad uzrodas mazliet brīva laika un ir atelpa no mūžīgajām kaprīzēm, piedevām pēc tam vēl visiem ir atkalredzēšanās prieks.
  • 2
  • 1
Esmu adoptējusi
E
Cik neveselus bērnus Tu esi adoptējusi?
  • 1
  • 0
arī viedoklis
a
Laulātam pārim nav lielākas nelaimes kā neārstējami slims bērns(Dauna sindroms, epilepsija u.c.), pat ja tas ir pašu bērns, kura dēļ diemžēl reizēm izjūk arī laulība. Ir amorāli apelēt pie to pāru morālajām kategorijām, kas nevēlas adoptēt .šādu bērniņu . Labāk pieņemt no patversmes sunīti vai kaķīti, kuram atdot savas ģimenes siltumu, bet nevis riskējot ar neparedzamām sekām adoptēt slimu bērnu.
Matando los trolls
M
@ Meitene Dzīvība nav ne laime, ne nelaime, dzīvība ir tikai plika dzīvība. Protams, es priecājos un esmu laimīgs par savu atvasīti, bet mums arī nav nekādu veselības problēmu, vismaz nopietnu nav. @ Viedoklim Kāda nākotne ir tādam bērnam? Vai pareizāk sakot, bērni ir mūsu nākotne, bet ar garīgi slimu bērnu mums nākotnes nav, dzimta ar viņu aprausies. Man nav ne jausmas, kā es pats rīkotos tādā situācijā.
  • 1
  • 0
Viedoklim
V
Latvijā ir viens no pasaulē augstākajiem šķiršanās rādītājiem un tas, ka vīrietis pamet sievieti ar bērnu, nav diemžēl nekas ārkārtējs un tikai uz slimību norakstāms. Liecina par cilvēku kā tādu un ne vairāk. Normāli cilvēki savus bērnus nekad un nekādos apstākļos nepametīs. Ne veselus, ne slimus. Kas gan ir garantija? Adoptētāji arī slimo, mirst, pamet bērnus, šķiras un dažkārt pat vēl nepaspējuši pabeigt adocijas procesu. Ne jau bērni vai to slimības pie tā vainojami.
  • 1
  • 1
>Meitene
&
Bērniņ, nespried par to, ko neesi pati pārdzīvojusi.Manu tuvu radu ģimenē piedzima puisītis ar hidrocefāliju, kam vēlak pievienojās gara atpalicība un daļēja paralīze.Jaunie vecāki darīja visu iespējamo un pat neiespējamo, tomēr bez rezultātiem.Un kad bērnam palika 5 gadi, vīrs pameta sieviņu ar bērnu invalīdu, jo atrada citu sievieti un nodibināja jaunu ģimeni ,tā sacīt ,bez problēmām. Ņemot vērā visu augšminēto, kāda garantija ir jebkuras jaunas ģimenes noturībai, ja tiek adoptēts bērns invalīds. Pieņēmums , ka cilvēka dzīvība ir laime , ir abstrakts līdz momentam , ja dēļ tās nesagrūst citu cilvēku laime.
  • 6
  • 1
Meitene
M
Kā var tā teikt... pajautājiet jebkuram pārim par viņu slimo bērnu, vai kāds domā, ka tā ir nelaime... Cilvēka dzīvība ir laime, lai arī kāda tā būtu. Ja būtu mazliet zināšanas par morāles kategorijām, tad zinātu, ka šitāds "šopings" pēc principa "man tikai to labāko" ir visamorālākais.
  • 1
  • 6
Komentārs
K
Rakstā minētā frāze "kurš gan sapņo par slimu bērnu" ir tendencioza. Šis nav stāsts par to, ka ārzemju adoptētāji ir sirsnīgāki un ne tik "izvēlīgi" kā vietējie. Pirmkārt, jāpadomā par to, kādu veselības aprūpi vai rehabilitāciju slimam bērnam par valsts līdzekļiem var nodrošināt Latvija un kādu - piemēram Vācija vai ASV. To nevar salīdzināt. Latvijā potenciāliem vecākiem, adoptējot slimu bērnu, var nākties būt spēcīgi atkarīgiem no "ziedot.lv" un citu labdarības organizāciju palīdzības...
Matando lso trolls
M
P.S. Samuldējos, bērniem pienākas tikai SSI (tāda kā minimālos ienākumu snodrošinoša programma), jo SSDI atteicas tikai uz tiem, kuri kādu laiku ir strādājuši un maksājuši nodokļus.
  • 0
  • 0
Matando los trolls
M
@ just curious Ja nav smuka privātā apdrošināšana, tad būtu jābūt vismaz Social Security Disability Insurance plus vēl Supplemental Security Income, bet ASV tomar nav vecā Eiropa, tas gan.
  • 0
  • 0
To IMHO
T
Nav pieredzes ar autismu tāpēc nezinu par to. Ir pieredze ar citām tā saucamajām smagajām slimībām, par kurām vietējie adoptētāji negrib dzirdēt, un līdz šim visus vajadzīgos pakalpojumus esmu dabūjusi nepieciešamajā apjomā un valsts apmaksātus: gan rehabilitācijas kursus, gan dārgus medikamentus. Tāpēc atsaukšanās uz savu nespēju nodrošināt vajadzīgo medicīnisko aprūpi izklausās pēc tukšas atrunas. Tiešām slimi bērni, kam vajadzīga īpaša aprūpe, ir ļoti maza daļa no visiem.
  • 0
  • 1
IMHO
I
"Latvija nodrošina pietiekoši labas rehabilitācijas un veselības aprūpes pakalpojumus...." . Tikai lūdzu nelej. Vai arī lej ar piemēriem. Kur mans kaimiņs var rehabiletēt savu autisko invalīdu?
  • 7
  • 0
Hm...
H
Nav taisnība. Tukša teoretizēšana. Latvijā adoptētāji ir tiešām izvēlīgi un reizēm rodas jautājums, ko tad viņi iedomājas tajos bērnu namos atrast. Ārzemnieki nebūtu labāki, bet viņiem ceļš līdz adoptētam bērnam ir pietiekoši ērkšķains, lai kļūtu daudz pielaidīgāki. Nekāda altruisma tur nav. Ne velti viņi izvēlas importēt bērnus nevis ņemt savā valstī, kas ekonomiski būtu daudz izdevīgāk. Latvija nodrošina pietiekoši labas rehabilitācijas un veselības aprūpes pakalpojumus, bet ziedot.lv atkarīgos bērnus neņem arī ārzemnieki.
  • 3
  • 1
xxxx
x
Vajaga faktus ! Citadi ta tuksa muldesana. Cik dzirdets,tad si problema tur nav tik virnkarsi risinama,ne berniem,ne pieaugusajaiem. Naudinu, naudinu un tad gan arstesana,bet naudina no pasa maka.
  • 1
  • 1
just curious
j
kādu veselības aprūpi par valsts līdzekļiem tad var nodrošināt ASV? Vai tu domā, ka Obamacare sedz šo nopietno slimību ārstēšanu?
  • 5
  • 2
Knābējs
K
Latvijas cilvēki saprot, ka Circenes kantoris (Veselības ministrija- nu gan ir nosaukums, jibio, kā Orvela "1984"!) savas plēsonības, nepieejamības un neefektivitātes dēļ vien gan pašu neveselo bērnu, gan viņa vecākus novedīs līdz bankrotam un ārprātam. Par pārējām lietām pat nerunāsim- te nav Dānija, kur neveselos bērnus gan ārstē, gan sociāli atbalsta, gan attieksme sabiedrībā ir cita! Nevesels bērns Latvijā nozīmē galīgu nabadzību un atstumtību.
Nja..
N
Latvijā izbrākē bērnus arī tikai tad, ja bērns vesels, bet vecāki ir ar atkarības problēmām bijuši vai garīgu saslimšanu. Nerunājot par hepatītiem, HIV, celiakiju, astmu un tml. slimībām, kas no malas nav redzamas un, ievērojot dažus nosacījumus ikdienā, nozīmē praktiski veselu bērnu.
  • 1
  • 2
k
k
Latvijas adoptētāji, kas nav īpaši bagāti, labi saprot, cik Latvijā maksā medicīna un kāds ir atbalsts slimam bērnam, arī strādāt ģimenē viens var tikai retos gadījumos, kāda attieksme pret invalīdiem ir Latvijā arī labi zināms (epopeja ar invalīdu tualetēm medicīnas iestādēs ir tiešs zīme - vecāki - tas skars Jūsu slimo adoptēto bērnu). Un vēl - ja cilvēks adoptē viens, viņa bērns nonāk uzreiz sociāli un ekonomiski apdraudētākajā grupā, pēc pirmā gada atbalsta, bēns saņem vispārējo 11 euro pabalstu. Ko tur stāstīt, ka latvieši negrib...., bet ārzemnieki zina. Tieši latvieši zina un saprot....
es
e
it kā jau loģiski
Senais
S
Nekāds brīnums, jo daudzi pie mums piekrīt Spartas viedoklim.
esija
e
Hm...un kā ar sociālām garantijām ,,Llatvijā - ārzemēs ...
Aha
A
Drīzāk var salīdzināt materiālo ieguvumu te un citās valstīs. Piemēram, ASV var dabūt izdevīgas nodokļu atlaides, kas daļu labi motivē. Un ir dzirdēts, ka pēc pilngadības sasniegšanas šie bērni tiek pamesti pansionātos, jo tad izdevīgums zudis.
  • 4
  • 0
IMHO
I
"Hm...un kā ar sociālām garantijām..." . Izcili! Manam kaimiņam bērns invalīds. Kopšanas pabalsis bērnam un mātei tā ap 240 lašiem. Principā tas ir tāds eksperiments - pamēģiniet izdzīvot divatā, katrs ar 120 lašiem, viens no kuriem nepārtraukti pieskatāms, barojams un apkopjams.
  • 12
  • 1
jcx
j
Pārsteigums, pārsteigums! Un kādu bērnu vēlas cienītā žurnāliste? Slimu?
Versija
V
Sātanistu rituāliem paredzētie var būt ari slimi. Teātri par mīlestību var notēlot jebkurš, īpaši par naudu! Kur paliek pēc adopcijas mūsu bērni neviens nezin. Viņi var pat netikt reģistrēti tai zeme uz kuru tikai aizvesti. Legāli pazūd!
  • 4
  • 1
Vārds
V
Aiz dīķa ir kas var.. nevis vienkārši vēlas. Tas, ka cilvēki uz tādu mazuļu adopciju ir kūtri, tas pat ir kaut kā saprotami. Liels darbs cilvēcības vairošanā jau būtu padarīts arī tad, ja no tādiem mazuļiem mazāk atteiktos.. aiz nevēlēšanās, aiz nevarēšanas. Tas jau būtu daudz. Bet tas, ka adoptēt nevēlas.. nu nez..
  • 2
  • 2
losthighway
l
Viņa varbūt nevēlas, bet re ka aiz dīķa ir kas vēlas.
  • 4
  • 1

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas