Profesore Ilma Čepāne, kura savulaik vadīja Saeimas Juridisko komisiju, kad skatīja grozījumus Pilsonības likumā, Vējoņa ieceri sarunā ar Dienu nodēvēja par politisku izšķiršanos, kurai atšķirībā no 12. Saeimas un Māra Kučinska (ZZS) valdības laikiem ir iespējas tikt atbalstītai. Viņa gan brīdināja par iespējamām procesuālām problēmām, jo nevar izslēgt situācijas, ka kāds bērns būs reģistrēts kā pilsonis, bet vecāki tam nepiekritīs un tomēr prasīs atteikšanos no Latvijas pilsonības. Čepāne arī uzskata, ka prakse šo iniciatīvu virzīt atsevišķā likumprojektā ārpus Pilsonības likuma nav uzskatāma par labu. Vienlaikus viņa norādīja, ka Pilsonības likuma atvēršana nebūtu vēlama, jo šis process noteikti "apaugtu" ar daudziem opozīcijas priekšlikumiem un tiktu kavēta likumprojekta virzība. Čepāne ir pārliecināta, ka esošais regulējums Pilsonības likumā ir pilnīgi pietiekams un Vējoņa piedāvātais likumprojekts pēc būtības neko nerisina.
"Tā jau var pieņemt vienu atsevišķu likumu pēc otra. Šādus likumprojektus varētu apstrīdēt, jo kāds atsevišķs aspekts tiek izrauts no Pilsonības likuma kopējās sistēmas. Es uzskatu, ka pašlaik ir labi izsvērtas un noregulētas iespējas iegūt valsts pilsonību," teica kādreizējā parlamentāriete.
Jau šodien jautājums par pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem esot risināms "ar vienu pildspalvas kustību".
"Reģistrēšanas veidlapā, kas pēc bērniņa piedzimšanas jāaizpilda vecākiem, ir jāievelk tikai viens ķeksītis par Latvijas pilsonības piešķiršanu. Tas nekādi nav uzskatāms par šķērsli, bet kāpēc daļa vecāku to vienkārši nedara?" vaicāja Čepāne.
Jānorāda, ka pēdējos gados Latvijā dzimuši dažos desmitos skaitāmi nepilsoņi. Pērn Latvijā kā nepilsoņi reģistrēti 33 jaundzimušie, 2017. gadā – 51, 2016. gadā – 47, salīdzinājumam 2006. gadā – 408, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati. "Tas ir principa jautājums un politiska izšķiršanās. Ar to nekāda lielāka lojalitāte nav sagaidāma," piebilda Čepāne.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 28. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Nē
Pret vecāku gribu?
interesanti