Savukārt Valsts kontrole, izvērtējot nodokļu sistēmu, ir mudinājusi pārskatīt daudzos nodokļu atvieglojumus, norādot uz to neefektivitāti, kam piekrīt arī Latvijas Banka. Tomēr saskaņā ar Finanšu ministrijas sniegto informāciju to iecerēts darīt nākamgad, tātad jebkādas izmaiņas varētu stāties spēkā vien 2021. gadā.
Negūst 40% ieņēmumu
Latvijas Bankas Monetārās pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste Dienai apliecina, ka, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumi noteikti būtu pārskatāmi un visi nebūtu saglabājami. Tāpat, viņaprāt, būtu jālikvidē alternatīvie nodokļu režīmi, kā pirmo minot mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) režīmu. Tas būtu nopietns ieņēmumu avots. Tajā pašā laikā Rutkaste teic, ka uz nākamo gadu "vilciens ir aizgājis" un šos instrumentus nevar izmantot, lai mediķu algas palielinātu jau nākamgad. Arī Finanšu ministrijā Dienai norāda, ka nākamgad, veicot nodokļu sistēmas revīziju, tiks pārskatīti gan nodokļu atvieglojumi, gan alternatīvie nodokļu režīmi.
Valsts kontrole savā revīzijas ziņojumā norādījusi: "Valsts ik gadu nodokļu atvieglojumu piemērošanas rezultātā negūst ieņēmumus, kas pielīdzināmi 40% no nodokļu ieņēmumiem un 2017. gadā sasniedza vismaz 2,5 miljardus eiro. Kā viens no spilgtākajiem piemēriem jāmin IIN diferencētais neapliekamais minimums. Tā ieviešanas rezultātā valsts 2017. gadā nav guvusi ieņēmumus 115,2 miljonu eiro apmērā, tomēr ne tā mērķis, ne konkrēti sasniedzamie rezultāti nav tikuši skaidri noteikti."
Savukārt par attaisnotajiem izdevumiem teikts, ka "iedzīvotājs, kurš par ārstniecības vai izglītības pakalpojumiem ir samaksājis 100 eiro, var izmantot IIN atvieglojumu 23 eiro apmērā. Lai persona atvieglojumu saņemtu, tai ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija Valsts ieņēmumu dienestā (VID), kas šo deklarāciju attiecīgi apstrādā. VID izmaksas vienas deklarācijas apstrādei sasniedz 50 eiro. Turklāt jāvērš uzmanība, ka attaisnotie izdevumi veido tikai 4,9% no IIN atvieglojumu kopsummas, taču tieši šo atvieglojumu administrēšana ir īpaši sarežģīta un resursu ietilpīga gan iedzīvotājiem, gan pašam VID." Labā ziņa gan ir tā, ka redzams konkrēts naudas avots, kā 2021. gadā palielināt budžetā ieņēmumus, neceļot būtisko nodokļu – IIN, uzņēmuma ienākuma nodokļa, PVN – likmes.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 27. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Taukaste
>:-)
Reira diferencētais stulbums