SVF un Pasaules banka ir norādījuši - veselības aprūpe ir dārga, neefektīva, jāsamazina slimnīcu, gultu skaits. Veselības ministrija (VM) vairākkārt publiski mierinājusi - mazās slimnīcas nelikvidē, tās pārprofilēsies par veselības aprūpes centriem, varēšot sniegt medicīnisko aprūpi mājās un dienas stacionāra pakalpojumus. Tiesa, ar pārprofilēšanos tik gludi neveicas, izpētījis laikraksts _Diena._
Piemēram, ne Viļānos, ne Varakļānos nebūs ne mājas aprūpe, ne dienas stacionārs. Galvenā problēma - transports gan pacientiem, gan slimnīcu personālam. Līdz ar to šiem lauku iedzīvotājiem alternatīva likvidētajam stacionāram nebūs, tikai rajonu slimnīcas. Kādus pakalpojumus slimnīcas sniegs, izlems tās pašas. VM gan visas slimnīcas rosinot sniegt medicīnisko aprūpi mājās.
Ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA) par medicīniskās aprūpes mājās pakalpojumu līgumu no 13 mazajām slimnīcām noslēgušas četras - Saulkrastu, Slokas, Viļakas slimnīca, Viesītes veselības un sociālās aprūpes centrs (VSAC). Vēl divas slimnīcas apsverot šādu iespēju.
Jau iepriekš VOAVA nenoliegusi, ka apmaksas apmērs daļēji pārņemts no SIA Aprūpes biroja pieredzes Rīgā. Par vienu apmeklējumu šobrīd maksā 8,29 latus, šajā summā iekļauts māsas darbs, transporta izdevumi, arī pārsienamie materiāli. Mazās slimnīcas norāda: summa ir daudz par mazu, jo laukos nekursē sabiedriskais transports kā Rīgā.
(žurnālistes Lauras Dzērves rakstu "Vai ierēdņi bijuši laukos?"
lasiet šodien laikrakstā "Diena"!)