Pēdējā laikā arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts veselības aprūpes sistēmai un atklājas arvien jauni fakti par nepietiekamu finansiālo atbalstu dažādu slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai. Jūsu vadītā Latvijas Psihiatru asociācija sākusi kampaņu Depresijas cena. Kāds ir jūsu vēstījums?
Depresija tiešā veidā ir saistīta ar pašnāvībām, un statistika ir kliedzoša – pagājušajā gadā ap 300 cilvēku ir izdarījuši pašnāvību. Lielākoties dzīvību sev atņem 40 līdz 50 gadu veci vīrieši. Publiski par to runājam maz vai nemaz, bet visi šie cilvēki spēka gados nav saņēmuši vajadzīgo palīdzību.
Jaunākie pētījumi atklājuši arī Covid-19 ietekmi – daudziem parādās trauksme, bezmiegs, attīstās demence, depresija. 2020. gadā pašnāvību skaits palielinājās, un tas nav pārsteigums, jo depresijas rādītājus vienmēr ietekmē valsts sociālā un ekonomiskā situācija.
Latvijā ar depresijas simptomiem ir saskārušies 6–7% sabiedrības, kas ir līdz pat 120 000 cilvēku. Taču ārstējas un psihiatra palīdzību saņem tikai desmitā daļa. Psihiatru un ģimenes ārstu redzeslokā nonāk tikai aptuveni četri pieci tūkstoši, lielākoties jau ar vidēji smagu vai smagu depresiju, tātad ielaistu slimību.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 30. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!