Atbilstoši likumam rezervists ir Latvijas pilsonis, kas ieskaitīts bruņoto spēku rezervē un tikai mobilizācijas gadījumā var tikt iesaukts aktīvajā dienestā. Lai veicinātu rezervistu interesi par bruņoto spēku darbu un potenciāli papildinātu apmācību guvušu rezerves karavīru pulku, šogad plānota līdz 50 rezervistu apmācība.
Mācībām līdz 1. jūlijam var Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 50 gadiem, kuri ieguvuši vismaz pamatizglītību, pārvalda valsts valodu vidējā līmenī (B1), bet mācību potenciālā dalībnieka veselības stāvokli novērtēs medicīniskā komisija. Militārajās mācībās nevarēs piedalīties krimināli sodīts cilvēks vai rezervists, kas ir atvaļināts no valsts dienesta par disciplīnas pārkāpumiem un kas ir bijis PSRS, Latvijas PSR vai šobrīd ir kādas ārvalsts drošības dienesta, izlūkdienesta vai pretizlūkošanas dienesta štata vai ārštata darbinieks, aģents, rezidents vai konspiratīvā dzīvokļa turētājs. Rezervistos ieskaita Latvijas pilsoņus – gan vīriešus, gan sievietes. Rezervists atrodas bruņoto spēku rezervē līdz 55 gadu vecuma sasniegšanai.
Militārās apmācības laikā rezervists pildīs aktīvo dienestu, viņam būs karavīra statuss un mācību laiks tiks ieskaitīts viņa izdienas stāžā. Rezervistu nodrošinās ar dzīvojamo telpu kazarmā vai lauka apstākļos — teltī, karavīra uzturdevu, formas tērpu un nepieciešamo inventāru. Rezervistam par katru militāro mācību dienu izmaksās kompensāciju 26 eiro dienā, kam nebūs piemēroti nodokļi. To izmaksās ar pārskaitījumu norādītajā bankas kontā mēneša laikā pēc apmācības kursa beigām.
Līdz ar to brīvprātīgais, piedaloties visā apmācībā, uz rokas saņems virs 900 eiro.
Rezerve ir viens no trim militārajiem formējumiem, kas līdz ar regulārajiem spēkiem un Zemessardzi veido NBS. Savukārt rezervi veido rezervisti un rezerves karavīri, kuru militāro iemaņu atjaunošanu bruņotie spēki sāka 2015. gadā.
Apmācībai nevar pieteikties rezervists, kurš dienē Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē, jo viņi krīzes situācijā pildītu pienākumus savā darbavietā, skaidroja Pudāns.
Vadoties no pieredzes, kas būs pēc šovasar notikušajām līdz 50 rezervistu apmācībām, tādas tiks organizētas arī nākamajos gados. Ņemot vērā pretendentu iespējas, citkārt varētu pielāgot apmācību ilgumu, pauda NBS pārstāvis pulkvežleitnants Gunārs Upītis. Viņš uzsvēra, ka šādas militārās mācības ar mērķi palielināt rezerves karavīru skaitu nav nekas unikāls, piemēram, Slovākijā šādas mācības notiks jau trešo reizi.
Kursā rezervists apgūs militārās pamatiemaņas individuālās apmācības līmenī. Tajā iekļauta ieroču un šaušanas apmācība, normatīvie akti, lauka administrācija, lauka kaujas iemaņas, topogrāfija, orientēšanās, sakaru apmācība un medicīna, tostarp, pirmās palīdzības sniegšanas pamatapmācība.
Apmācība noritēs klātienē klasē, apvidū un lauka apstākļos lekciju un praktisko lauka nodarbību veidā, kārtojot arī teorētiskās un praktiskās ieskaites. Apmācības noslēgumā rezervisti Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā piedalīsies militārajās mācībās Namejs 2018.
Sekmīgi apgūstot militārās apmācības kursu, rezervists dos karavīra zvērestu, saņems rezerves karavīra apliecību un mobilizācijas norīkojumu un tiks ieskaitīts bruņoto spēku rezervē rezerves karavīra statusā, tādējādi sākot pildīt rezerves karavīra pienākumus. Kļūstot par rezerves karavīru, ir pienākums reizi četros gados piedalīties 2-3 nedēļas ilgās militārās mācībās ar īsākām papildapmācībām katru gadu.
Valsts aizsardzības koncepcijā noteikts, ka bruņotajiem spēkiem miera laikā jāuztur 3000 militāri sagatavotus rezerves karavīri. Lai paaugstinātu vispārējās kaujas spējas, palielinot militāri sagatavotu rezerves karavīru skaitu, no 2017. gada 13. decembra, kad stājās spēkā grozījumi Militārā dienesta likumā, Latvijas pilsonis (rezervists) var brīvprātīgi pieteikties dienestam bruņoto spēku rezervē, tas ir, ieskaitīšanai rezerves karavīros, pirms tam sekmīgi apgūstot militārās apmācības kursu, jo rezervistam nav iepriekšējās militārās sagatavotības vai viņš savulaik ir dienējis Latvijas Republikas obligātajā militārajā dienestā. Līdz šim rezervistu aktīvajā dienestā varēja iesaukt tikai mobilizācijas gadījumā, bet militārās iemaņas viņš varēja apgūt, tikai iestājoties profesionālajā militārajā dienestā vai dienestā Zemessardzē, skaidro Aizsardzības ministrija.
Rezervistu militārajai apmācībai var pieteikties, elektroniski aizpildot pieteikuma anketu, kas pieejama bruņoto spēku tīmekļa vietnes www.mil.lv sadaļā “NBS rezerve”, vai arī ierodoties Rezerves personāla uzskaites sektorā Rīgā, Krustabaznīcas ielā 9.