VUGD apkopotā statistika liecina, ka katru gadu dažādu apkures ierīču neatbilstošas ekspluatācijas dēļ notiek ap 900 ugunsgrēkiem. Kā norāda I.Vetere, daudzas nelaimes notiek tieši šķietamu sīkumu dēļ – bez uzmanības atstāta degoša svece, krāsns tiek izmantota zeķu vai cimdu žāvēšanai un citi iemesli. Taču tiek pieļauti arī nopietni pārkāpumi, piemēram, gadiem netīrot dūmvadu.
Visizplatītākie ugunsgrēku iemesli apkures sezonas laikā ir nepiemērota kurināmā lietošana, krāšņu pārkurināšana, neuzmanība, ekspluatējot malkas plītis un krāsnis, kā ari šķidrā kurināmā ierīces. Tāpat ugunsnelaimes izraisa kurtuvju un dūmvadu nepareiza izbūve un bojājumi, siltumierīču atstāšana bez uzraudzības, kā arī bojātu vai nolietotu elektrisko apsildāmo ierīču izmantošana.
"Daudzi iedzīvotāji aizbildinās, ka nevar savest kārtībā krāsnis un dūmvadus bez papildus līdzekļiem, taču, ja notiks ugunsgrēks, tad uguns paņems visu gadiem krāto iedzīvi," pauž I.Vetere.
Ir arī gadījumi, kad cilvēki cieš savu nelabvēlīgo kaimiņu dēļ, norāda VUGD pārstāve. Tāpat mēdz gadīties, kad ugunsgrēks izceļas no īssavienojuma vai bojātas tehnikas, ko uzreiz nav iespējams pamanīt.
Daudzdzīvokļu ēkās, kur ir apsaimniekotājs, ir iespējams kontrolēt to, lai, piemēram, dūmvads vienmēr tiktu iztīrīts. Tomēr ugunsdrošība dzīvojamā sektorā galvenokārt ir pašu māju iemītnieku, ne tikai apsaimniekotāju rokās. "Katru dzīvokli ugunsdrošības inspektors neapsekos, un tas jau arī nav viņa uzdevums. Galvenais ir cilvēku apziņa, ka katram ir jāparūpējas par savu drošību. Neviens cits mūs no visām nelaimēm pasargāt nevarēs," uzsver I.Vetere.
Lai izvairītos no nelaimes un varētu droši uzturēt siltumu, kurinot malkas, gāzes vai cita veida apkures ierīci, VUGD aicina atcerēties, ka reizi trijos gados jāapseko dūmvadu, dūmeju un dūmkanālu tehniskais stāvoklis.
Sodrēju tīrīšanu drīkst veikt sertificēti skursteņslauķi, par ko iespējams parliecināties, lūdzot darba veicējam uzrādīt apliecinošos dokumentus. Sodrēji no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem jāiztīra pirms apkures sezonas sākuma un apkures sezonā - ne retāk kā divas reizes apkures krāsnīm un virtuves pavardiem. Savukārt ilgdedzes speciālajam krāsnīm apkope jāveic ne retāk kā reizi mēnesī.