"Mēs esam pārbaudījuši deviņas kautuves un konstatējām, ka sešās no tām ir pārkāpumi produkcijas izsekojamībā. Tā ir liela problēma, ko varam raksturot kā krāpniecisku shēmu, un nekavēsimies piemērot attiecīgo sodu. Patlaban sodu piemērosim "Aibi", kur esam konstatējuši, ka tajā nokauto zirgu gaļa pavadzīmju noformēšanas procesā kaut kādā posmā tikusi pārdēvēta par liellopu gaļu, un tas ir klajš pārkāpums un pārstrādes uzņēmuma maldināšana," sacīja Balodis.
Viņš norādīja, ka soda apmērs ir līdz 500 latiem, bet, ja gada laikā pārkāpums tiek atklāts atkārtoti, sods var sasniegt 3000 latu.
"Esam skatījuši piegādes par pagājušā gada nogali un šī gada sākumu. Visām kautuvēm, kuras nevarēs pierādīt liellopu gaļas izsekojamību, jārēķinās ar soda sankcijām," norādīja PVD vadītājs.
Viņš arī sacīja, ka zirga gaļas kilograms maksā 95 santīmus, kamēr liellopu gaļa - 1,50 latus par vienu kilogramu. Līdz ar to runa ir ne tikai par krāpšanos ar dokumentiem, bet arī par ievērojamiem naudas līdzekļiem.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), veicot pārbaudes, vairākās kautuvēs un gaļas pārstrādes uzņēmumā Forevers ir konstatējis aizdomīgas darbības ar zirgu gaļu, portālu Diena.lv informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.
Vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem jeb 272 zirgi ir nokauti SIA AIBI kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam Forevers.
Pārbaudes abos uzņēmumos joprojām turpinās, taču jau šobrīd iegūtā informācija liecina par to, ka gandrīz visos gadījumos SIA AIBI no 203 zirgiem iegūto gaļu pārstrādes uzņēmumam Forevers piegādājusi kā liellopu gaļu. To apliecina pavadzīmes, kurās redzami zirgu identifikācijas numuri ar skaidru norādi, ka piegādājamā prece ir liellopu gaļa.
SIA Forevers ražoto produktu marķējumā zirgu gaļa kā sastāvdaļa nav minēta. PVD trešdien ir saņēmis informāciju, ka Vācijas laboratorijā pārbaudītajos SIA Forevers produkcijas paraugos ir konstatēta zirgu gaļa. Jau tuvākajā laikā tiek gaidīti testēšanas pārskati.
Forevers kvalitātes nodaļas vadītāja Irina Zoļina biznesa portālam Nozare.lv sacīja, ka uzņēmums pagaidām vēl nav saņēmis pagājušās nedēļas pirmdienā un otrdienā ņemto gaļas paraugu analīžu rezultātus, tāpēc uzņēmuma rīcībā nav informācijas, vai tajos ir konstatēta zirga gaļa. "Manuprāt, no PVD puses nav korekti izplatīt šādus paziņojumus, kamēr uzņēmums nav saņēmis rezultātus," sacīja Zoļina.
Viņa uzsvēra, ka gaļu uzņēmumam piegādājusi sertificēta lopkautuve un pavadzīmēs ar vetrinārārsta zīmogu apstiprināts, ka tā ir liellopa gaļa. "Uzņēmumā gaļas izcelsmi pārbaudīt nav iespēju, bet nebija arī nekāda pamata neticēt sertificētas lopkautuves izdotai pavadzīmei. Ja nu tā ir bijusi zirga gaļa, tad mēs esam apšmaukti," uzsvēra Zoļina.
SIA AIBI lopkautuvē biznesa portālam Nozare.lv nesniedza komentārus par PVD paziņojumu. AIBI atrodas Ērgļos un uzņēmuma vienīgais īpašnieks un valdes loceklis ir Artis Ielejs, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās SIA Lursoft dati.
Šim pašam pārstrādes uzņēmumam zirgu gaļu kā liellopu gaļu ir piegādājis arī SIA Heinors – starpnieks, kurš kādā citā kautuvē kautu zirgu gaļu ar jaunu pavadzīmi, kurā tā uzdota par liellopu gaļu, piegādājis SIA Forevers. Pārkāpumus PVD ir konstatējis arī trīs citās kautuvēs - SIA Viļumene, z/s Kalnpierbes un SIA Musino, kurās nav nodrošināta zirgu gaļas izsekojamība.
Visos gadījumos par konstatētajiem pārkāpumiem PVD ir uzsācis administratīvā pārkāpuma lietas. Apkopotā informācija tālāk tiks nosūtīta arī tiesībsargājošajām iestādēm un Valsts ieņēmumu dienestam.
Kopumā Latvijā ir 82 kautuves. Pagājušajā gadā tajās nokauti 90 096 liellopi, 406 423 cūkas un 416 zirgi. 15 kautuvēs ir atļauts kaut zirgus. Zirgi kauti deviņās no tām.
Jau ziņots, ka Eiropas Komisija ir uzdevusi visu dalībvalstu pārtikas apriti uzraugošajām iestādēm veikt liellopu gaļu saturošu produktu DNS pārbaudes, lai pārliecinātos, vai tie patiešām satur liellopu nevis zirgu gaļu.
PVD, saskaņā ar Eiropas Komisijas norādēm, kopumā noņems 50 paraugus zirgu DNS noteikšanai.
Tāpat plānots ņemt 10 paraugus kautuvēs fenilbutazona atliekvielu noteikšanai zirgu gaļā. Pagājušajā gadā PVD laboratoriskai izmeklēšanai uz šo zāļu atliekvielām nosūtīja trīs paraugus, taču nevienā no tiem atliekvielas netika konstatētas.
PVD atgādina, ka zirgu gaļa, ja tā iegūta legālā kautuvē un ir pārbaudīta, nerada draudus patērētāju veselībai, taču ražotāja pienākums ir to norādīt produkta marķējumā, jo patērētājam, kurš maksā par produktu, ko tas iegādājas, ir tiesības zināt no kā produkts sastāv.
(Pievienotas pirmās piecas rindkopas)