Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko portālu Diena.lv informēja, ka pirmais laboratoriski apstiprinātais gripas gadījums neliecina par masveida saslimšanu un plašāka gripas izplatība gaidāma janvāra otrajā pusē vai vēlāk.
"Šāda situācija ir tipiska šim gada periodam, tā notiek katru gadu – Latvijā, gluži tāpat kā citviet Eiropā, novembrī un decembrī tiek reģistrēti atsevišķi gripas saslimšanas gadījumi," norāda SPKC. Šobrīd Eiropas valstīs gripas sezona vēl nav sākusies, bet atsevišķi gripas gadījumi laboratoriski apstiprināti vismaz divpadsmit Eiropas valstīs. Arī Latvijā plašāka gripas izplatība gaidāma nākamā gada janvāra otrajā pusē, prognozē SPKC epidemiologi.
"Tomēr pirmais apstiprinātais gripas gadījums liecina par gripas epidēmiskās sezonas tuvošanos un nepieciešamību ikvienam pievērst lielāku uzmanību gripas profilakses pasākumiem," skaidro SPKC.
Centrs atgādina, ka aizvadītajā gripas sezonā ar gripas izraisītām komplikācijām nomira 79 cilvēki. Gandrīz visiem bija viena vai vairākas hroniskas saslimšanas vai citi veselības stāvokļi, kas veicina smagu gripas norisi un komplikācijas (piemēram, hroniskas sirds un asinsvadu slimības, palielināts svars). Neviens no mirušajiem nebija vakcinēts un līdz ar to pasargāts no saslimšanas un smagām komplikācijām.
Gripas profilaksei svarīgi stiprināt organisma aizsargspējas un stingri ievērot personīgās higiēnas un piesardzības pasākumus, lai mazinātu infekcijas izplatīšanos no cilvēka uz cilvēku, uzsver infektologi.
Mediķi norāda, ka gripa ir viena no lipīgākajām infekcijas slimībām, kas var izraisīt dažādas komplikācijas. Ārsti atgādina, ka vakcinācija ir visefektīvākais gripas profilakses un tās izraisītu komplikāciju novēršanas veids.
Īpaši svarīgi vakcināciju veikt riska grupu pacientiem - personām ar hroniskām plaušu, sirds, vielmaiņas, nieru slimībām, personām ar imūndeficītu, pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju; bērniem vecumā līdz 18 gadiem, kuri ilgstoši saņem terapiju ar ac.acetylsalicylicum, kā arī grūtniecēm un bērniem (no 6 - 23 mēnešiem), un personām vecākām par 65 gadiem.
Gadījumā, ja cilvēks ir saslimis, un ir šādi slimības simptomi – pēkšņs slimības sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu "laušanas sajūta", aizlikts deguns bez iesnām un sauss, mokošs klepus, nekavējoties jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, lai savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu un slimība nepārietu smagākā formā, kad nepieciešama ārstēšanās slimnīcā.
Papildināts ar 2.-5.rindkopu