Nacionālā apvienība, kā arī vairāki pie frakcijām nepiederošie deputāti šodien atbalstīja politiskās apvienības Saskaņas centrs (SC) rosināto Jaunatnes likuma grozījumu nodošanu Saeimas komisijām, savukārt citi koalīcijas pārstāvji - Vienotība un Reformu partija - balsoja pret šī likumprojekta vērtēšanu Saeimā. Līdzīga situācija bija arī ar SC sagatavotajiem grozījumiem Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā. Abu likumprojektu mērķis ir paplašināt jauniešu līdzdalību nodarbinātību veicinošos pasākumos.
Tāpat ar VL-TB/LNNK palīdzību tika konceptuāli atbalstīts Zaļo un zemnieku savienības iesniegtais likumprojekts, kas paredz, ka par Eiropas Savienības (ES) komisāra amata pretendenta apstiprināšanu jālemj Saeimai. Pārējie koalīcijas partneri balsoja pret šo ieceri.
Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars aģentūrai LETA uzsvēra, ka nacionālā apvienība par šiem jautājumiem esot pārliecināta pēc būtības. Proti, jautājums par ES komisāra izvēli neesot jārisina kuluāros un jābūt pēc iespējas lielākai atklātībai, tāpēc būtu vērts apspriest arī parlamenta iesaisti šī lēmuma pieņemšanā. Tāpat esot nepieciešams diskutēt par jaunatnes nodarbinātības problēmām.
Vienlaikus Dzintars sacīja - ja koalīcijas līgums ļoti stingri darbojas, tad reizēm jāpiekrīt koalīcijas partneriem arī tajos jautājumos, kuros viedoklis ir atšķirīgs. Savukārt patlaban koalīcijas līgums faktiski nestrādā un katrs jautājums tiek vērtēts atsevišķi.
Nacionālās apvienības līderis atkārtoti solīja, ka VL-TB/LNNK neplāno, piemēram, sagraut budžetu vai radīt problēmas valstij, tomēr likumu grozījumi un citi jautājumi tikšot vērtēti atbilstoši politiskā spēka "programmai un pārliecībai".
Tikmēr koalīcijas partneri šodienas balsojumus neuzskata par nopietnu problēmu, tādējādi norādot, ka tas neliecina par balsu trūkumu valdībai Saeimā.
"Vienotības" frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis aģentūrai LETA uzsvēra, ka jau iepriekš nacionālā apvienība ir centusies panākt sev vajadzīgas lietas, balsojot kopā ar opozīciju. "Tur nekā jauna nav," sacīja Zaķis, piebilstot, ka, piemēram, jautājumā par ES komisāru nebija mērķa panākt koalīcijas disciplīnu. Jau iepriekš nacionālajai apvienībai esot bijis atšķirīgs viedoklis par šodien atbalstītajiem likumprojektiem, līdz ar to Zaķis šādu balsojumu nesaista ar tieslietu ministra jautājumu.
Arī Reformu partijas valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters šodienas balsojumus nevērtē "kā milzīgu problēmu", turklāt arī līdz šim koalīcijā ir bijušas domstarpības. Šodienas balsojums vērtējams kā nacionālās apvienības viedoklis par atsevišķiem likumprojektiem, norādīja Reformu partijas politiķis, piebilstot, ka nākotnē varēs redzēt, vai tas radīs kādas problēmas.
Kā ziņots, VL-TB/LNNK novembra sākumā vērsās pie premjera Dombrovska, prasot atsaukt no amata, tieslietu ministru Jāni Bordānu, ko nacionālā apvienība savulaik izvirzījusi šim amatam. Tomēr Dombrovskis nolēma "pagaidām neprasīt" Bordāna demisiju, argumentējot, ka ir svarīgi turpināt virzīt ministra pieteiktās reformas. Tas paplašināja plaisu starp koalīcijas partneriem, un VL-TB/LNNK paziņoja, ka līdz ar to spēku zaudējis koalīcijas līgums.
VL-TB/LNNK politiķi pēc tam paziņoja, ka līdz ar koalīcijas līguma pārkāpšanu nacionālajai apvienībai atsevišķās situācijās tikšot atraisītas rokas - tagad partija reizēm varēšot balsot pretēji citu koalīcijas partiju viedoklim.
(Pievienota 7.-9.rindkopa ar pārējo koalīcijas partneru teikto)