Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

papildināts - Saeima pauž uzticību Straujumas valdībai

Pēc samērā sarežģītām valdības veidošanas sarunām trešdien Saeima ar balsu vairākumu ārkārtas sēdē apstiprināja Laimdotas Straujumas (Vienotība) veidoto Ministru kabinetu.

Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam balsoja 64 deputāti, pret bija 27 tautas kalpi, atturējās divi - pie frakcijām nepiederošie deputāti Vladimirs Reskājs un Inga Vanaga, bet nebalsoja četri - Valdis Liepiņš un Juris Viļums no Reformu partijas, kā arī pie frakcijām nepiederošie deputāti Inga Vanaga un Dāvis Stalts. Koalīcijā ietilpstošās Reformu partijas deputāts Valdis Liepiņš jau debatēs paziņoja, ka balsojumā par valdību nepiedalīsies, skaidrojot, ka viņu neapmierina jaunās valdības tapšanas process un profesionālu ministru "uzmešana". Savukārt neatkarīgā deputāte Inga Vanaga, no kuras iepriekš tika sagaidīts iespējams atbalsts jaunajai valdībai, debatēs norādīja, ka atbalstīt valdību tomēr nevarēs.

Straujuma, kas Valda Dombrovska (Vienotība) valdībā bija zemkopības ministre, tagad kļuvusi par pirmo sievieti Latvijas vēsturē, kas uzņēmusies valdības vadīšanu. Viņa pirms balsojuma sacīja, ka jaunā valdība ir turpinājums sekmīgam, nosvērtam un tālredzīgam darbam, kuru veicis, viņasprāt, izcilākais premejrministrs Dombrovskis.

Straujuma savā uzrunā skāra arī Zolitūdes traģēdiju. "Mums ir zināmi apstākļi, kādēļ veidojam jauno valdību. Domāju, ka ikvienam ir skaidri jāapzinās, ka traģēdija, kura pērn piemeklēja Latvijas tautu, varēja notikt tāpēc, ka daudzi bija piemirsuši ētiskos principus. Mums pietrūka rūpības rīcībā, atbildības pret citiem cilvēkiem un nopietnas attieksmes pret kārtību, kā arī patiesas cieņas pret likumu," teica Straujuma, norādot, ka nelaime likusi saprast, ka tiesiskums nav tukši vārdi, bet gan ikviena cilvēka rīcība.

Viņa uzsvēra, ka izveidotais valdības sastāvs ir profesionāls un darboties gribošs. "Ministru kabinetam, kuram šodien lūdzu Saeimas deputātu uzticību, ir atvēlēts samērā īss laiks līdz brīdim, kad tauta vēlēšanās paudīs savu vērtējumu mūsu darbam. Tāpēc mana valdība būs pēctecības valdība, sadarbības valdība, kura sekos zināšanu ekonomikas, ekonomiskās izaugsmes, stingras fiskālās atbildības, ilgtspējas un sociālās solidaritātes principiem."

Jaunajā valdībā līdzšinējiem koalīcijas partneriem - Vienotībai, nacionālajai apvienībai Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA), Reformu partijai un Klāva Olšteina dibinātajai sešu neatkarīgo deputātu grupai - pievienojusies Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

Opozīcijā palikušā Saskaņas centra (SC) pārstāvji debatēs kritizēja demisionējušo Dombrovska un topošo Straujumas valdību. Deputāts Andrejs Elksniņš (SC) debatēs ironizējot sacīja, ka viņam pietrūks opozīcijā ZZS. Šī valdība būšot nākamās turpinājums un par iedzīvotājiem netiks domāts. "Bet ir arī pozitīvā nots - šīs koalīcijas pastāvēšanas ilgums. Tautai tā būs jāpiedzīvo vien astoņus mēnešus, pēc kurām situāciju mēs visi varēsim arī labot," teica Elksniņš. Deputāts Ivars Zariņš (SC) sacīja, ka valdības veidošanas galvenais princips bijis ielikt sev vajadzīgos cilvēkus sev vajadzīgajos krēslos, un ministru profesionālitātei nav bijusi nekāda nozīme. "Ražīgi strādāt Latvijas labā bez saskaņas nav iespējams. Ja jūs to neiemācīsieties, nākamo valdību mēs veidosim bez jums," bilda Zariņš.

Straujumas valdībā strādās ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Reformu partija), finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība), ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija), kultūras ministre Dace Melbārde, satiksmes ministrs Anrijs Matīss, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Reformu partija), veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība), aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (Vienotība), tieslietu ministre Baiba Broka (NA) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Einārs Cilinskis (NA).

Daļa no ministriem jau strādājuši iepriekšējā valdībā, bet daļai - ir agrāk iegūta valdības darba pieredze. Nekad Ministru kabinetā līdz šim nav strādājuši Broka un Cilinskis. 

Sarunas par koalīcijas veidošanu sākās neilgi pēc tam, kad ilggadējais premjers Dombrovskis pēc Zolitūdes traģēdijas paziņoja par atkāpšanos no amata. Straujumu veidot valdību Valsts prezidents Andris Bērziņš nominēja 6.janvārī. Pirms tam viņš valdības vadītāja darbam "izbrāķēja" citu Vienotības kandidatūru - demisionējušās valdības aizsardzības ministru Arti Pabriku (Vienotība)

Straujuma iepriekš atzinusi, ka ir gatava vadīt valdību tikai deviņus mēnešus jeb līdz nākamās Saeimas vēlēšanām. Valdības deklarācijā teikts, ka tās prioritātes ir vērstas uz Latvijas iedzīvotāju spēju kopīgi vienoties un virzīties uz līdzsvarotu valsts attīstību atbilstoši Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijai līdz 2030.gadam un Latvijas Nacionālajam attīstības plānam 2014.-2020.gadam.

20 lapaspušu garajā valdības deklarācijā ietverti teju visi jau tradicionālie valdības dienas kārtības jautājumi. Kā darbības prioritātes šajā gadā minēta arī sabiedrības uzticēšanās valsts varai, tautas ataudzes veicināšana, piederības Latvijai stiprināšana, gatavošanās prezidentūrai Eiropas Savienības (ES) Padomē, "Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014" īstenošana, Zolitūdes traģēdijas lietas izmeklēšanas pabeigšana un no Būvniecības likuma izrietošo normatīvo aktu izstrāde un būvnormatīvu ieviešana.

Papildināta 2.rindkopa.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai esi apmierināts ar savu finansiālo situāciju?

Kopā nobalsojuši: 913

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Interešu konfliktu nesaskata(21)

Publisku protesta vēstuli saistībā ar a/s Latvenergo padomes atlaišanu parakstījušo labas pārvaldības ekspertu vidū ir bijis vismaz viens eksperts, kura labklājība ir tieši atkarīga no Latvenergo va...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas