Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Trešdiena, 1. janvāris
Solvita, Laimnesis, Solvija

Par epidemioloģisko ierobežojumu mazināšanu valdība plāno vienoties nākamnedēļ

Ministru kabinets par epidemioloģisko ierobežojumu mazināšanu plāno vienoties nākamās nedēļas valdības sēdē 15.februārī.

Otrdien valdības sēdē par ierobežojumu jautājumu starp valdības locekļiem izvērsās plaša diskusija pēc tam, kad Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pēc ziņojuma par Covid-19 saslimušajiem norādīja, ka valdībai būtu radikāli jāmaina sava pieeja attiecībā uz epidemioloģiskajām prasībām, ņemot vērā iepriekšējās prognozes, kurās Covid-19 stacionēto skaits tika paredzēts krietni augstāks, nekā tas ir pašlaik.

Valdības vadītājs aicināja iepriekšējo grafiku izstrādātājus Ministru kabinetā prezentēt aktualizētus datus, jo valdībai tie būtu ļoti noderīgi turpmāku lēmumu pieņemšanā.

Tāpat premjers pauda, ka Latvijai vajadzētu salāgot savas epidemioloģiskās prasības ar Baltijas kaimiņvalstīm, Lietuvu un Igauniju, kur nav slēgtu nozaru. Viņš minēja, ka, piemēram, Igaunijas pilsēta Pērnava kļuvusi par ļoti aktuālu Latvijas iedzīvotāju atpūtas pilsētu, un tas liek uzdot jautājumus, vai esošie ierobežojumi attaisno tagadējos mērķus - mazināt ar Covid-19 slimnīcās nonākušo skaitu.

Kariņš sacīja, ka pašlaik pieejamie dati arvien skaidrāk parāda, ka slimnīcas nenoslogosies tādā līmenī, kā tas notika deltas paveida Covid-19 uzliesmojuma vilnī. Tādēļ, premjera ieskatā, iespējams, atsevišķas normas būtu iespējams mainīt jau agrāk, tādā veidā demonstrējot elastīgumu.

Saistībā ar iepriekš Ministru kabineta sēdē rādītajiem modeļiem, veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) norādīja, ka, lai gan prognozes par hospitalizācijas rādītājiem nav piepildījušās, ar Covid-19 saslimušo personu skaits paredzēts precīzi. Cita starpā ministrs arī atzīmēja, ka modeļus radījušie eksperti bija Valsts kancelejas algoti eksperti, tādēļ jautājums par jaunu prognožu radīšanu esot novirzāms Valsts kancelejas vadītājam Jānim Citskovskim.

Atsaucoties uz pirmdienas koalīcijas sanāksmi, Pavļuts atklāja, ka asas diskusijas bijušas par to, vai Latvijā būtu jāsaglabā sertifikātu sistēma.

Tāpat Pavļuts, atbildot premjera sacītajam, atklāja, ka Kariņš maldās, ja uzskata, ka Veselības ministrija (VM) pašlaik pieņem lēmumus, balstoties uz novecojošiem datiem. VM pašlaik ievērojot to, ka saslimstības ziņā Latvija ir jau pavisam tuvu šī viļņa pīķim.

Tāpat Pavļuts aicināja respektēt primārajā veselības aprūpē strādājošos, kuriem situācija ir ļoti smaga, tādēļ lēmumus ar ierobežojumu atvieglošanu sasteigt nevajadzētu.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) diskusijā atzīmēja, ka, pēc viņam pieejamās informācijas, Operatīvās vadības grupas (OVG) formātā diskusija par ierobežojumu atvieglošanu jau notikusi, tomēr tā līdz šim nav bijusi rezultatīva. Tāpat vēl vairāki valdības locekļi, tostarp ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) un izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP), uzdeva jautājumus par OVG darba efektivitāti.

Atbildot uz ministru komentāriem, Valsts kancelejas direktors un OVG vadītājs Citskovskis atzīmēja, ka OVG notiek diskusijas, kuru rezultātā ir jāpanāk vienošanās starp dažādām pusēm, kuru viedokļi bieži ir atšķirīgi, un ja sēdēs netiek panākts vienots viedoklis, tad ir nepieciešama politiska līmeņa vienošanās. Citskovskis skaidroja, ka viņš kā OVG vadītājs nevar piespiest nevienu sadarboties.

Valdības locekļu diskusijā finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) atzīmēja, ka tāpat ierobežojumu kontekstā ir jāvērtē arī finanšu aspekts, jo valstij turpmāk aizņemties kļūs arvien dārgāk. Viņš uzsvēra, ka Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā (ES), kas omikrona viļņa laikā "nav izdarījusi nevienu darbību", ar to saprotot - nav atcēlusi atsevišķus ierobežojumus.

Reirs sacīja, ka VM ierosinājums sagaidīt pīķi atvieglojumiem valstij dārgi maksā, vienlaikus apzinoties, ka Latvijas uzņēmēji vairākas reizes ir atklājuši, ka nevēlas saņemt atbalstu, bet gan tikai atļauju strādāt.

Vairāki ministri piekrita, ka OVG vajadzētu izstrādāt vairākus variantus, par ko vēlāk valdības sēdē varētu vienoties Ministru kabinets. Reizē premjers aicināja OVG mēģināt vienoties par vienu risinājumu, un, ja tas neizdodas, Ministru kabinetam prezentēt atsevišķus variantus.

Kariņš minēja, ka šī koalīcija lēmumus teju vienmēr pieņēmusi pēc vienošanās, nevis balsojuma principiem.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) tikmēr valdības sēdes laikā sacīja, ka ir jāmaina veids, kādā strādā valdībā, jo krīzes apstākļos lēmumu pieņemšana ir pārāk novēlota.

Bordāns uzskata, ka valdības darbības stils ir pareizs, jo tiek uzklausīti visi viedokļi, bet šāds vadības stils aizņem daudz laika un neder valdības darbam krīzes apstākļos, līdz ar ko vairāki svarīgi lēmumi ir stipri novēloti. Viņš uzsver, ka Valsts sekretāru sanāksmes laikā tikai vienu vai divas reizes tika piedāvāti izstrādāti plāna variantu, kurus vēlāk varēja vērtēt valdība.

Ministra vērtējumā krīzes risināšanā ir jādomā par ilgtermiņa risinājumiem un tā ir jāvada ar izsvērtiem riskiem un risku analīzi, un tad starp diviem vai trijiem variantiem ministri var izvēlēties labāko risinājumu. Bordāns ir gatavs līdz nākamajai nedēļai piedāvāt piedāvājumu, kādā varētu būt vadāms valdības darbs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Rīgā automašīna ietriekusies vilcienā

Rīgā, Cēres ielā, otrdien pusnaktī notikusi kravas vilciena un vieglās automašīnas sadursme, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas