Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -3 °C
Skaidrs
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Par kukuļa došanu ārstam un vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju aizturētas septiņas personas

Valsts policijas aizturētās personas organizējušas vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju vairākiem simtiem iedzīvotāju, šodien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) augusta sākumā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas brīdī par fiktīvas vakcinācijas veikšanu kādā vakcinācijas centrā aizturēja 1972., 1974., un 1976.gada dzimušas sievietes, tai skaitā arī medicīnas māsu, aģentūru LETA informēja VP.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka šīm sievietēm bija sadalītas lomas. Divas sievietes organizēja personu, kuras nevēlas vakcinēties, bet ir gatavas maksāt par Covid-19 sertifikātu, meklēšanu, kā arī naudas pieprasīšanu un pieņemšanu. Savukārt vakcinācijas centra medmāsa imitēja vakcīnas injekciju personām, kuras bija samaksājušas par Covid-19 sertifikātu un ieradušās vakcinācijas vietā ar iepriekš sagatavotu zīmīti.

Prettiesiski saņemtie naudas līdzekļi tika sadalīti starp grupas dalībniekiem. Par fiktīvo vakcināciju katru reizi no personām tika pieprasīti un saņemti 200 eiro.

Pie personām tika veiktas kratīšanas, kuru rezultātā izņemti naudas līdzekļi ap 10 000 eiro, kas, iespējams, iegūti noziedzīga nodarījuma rezultātā, un citi izmeklēšanā svarīgi priekšmeti. Turklāt vienai aizturētajai personas ir izņemta un arestēta "Nissan" markas automašīna, kura, iespējams, ir iegādāta par noziedzīgo darbību rezultātā iegūtajiem līdzekļiem.

Visas trīs personas atzītas par aizdomās turētajām un tām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tai skaitā liegums strādāt Covid-19 vakcinācijas centros. Policijai ir pamats uzskatīt, ka minētajā kriminālprocesā, imitējot vakcināciju, faktiski neievadot vakcīnu, vismaz 200 personas ir ieguvušas Covid-19 sertifikātu par pirmās potes saņemšanu.

Šis kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma panta par prettiesiska labumu pieņemšanu un dokumentu viltošanu.

Citā kriminālprocesā, 11.augustā, Rīgas reģiona pārvaldes policisti aizdomās par Covid-19 vakcinācijas sertifikāta viltošanu personu grupā aizturēja trīs personas un veica 12 kratīšanas dažādās vietās Rīgas reģionā.

Kratīšanās izņemti vairāki desmiti apliecinājuma dokumentu par pirmās potes saņemšanu, naudas līdzekļi vairāk nekā 10 000 eiro apmērā, vairāki desmiti aizpildītu vakcinācijas aptaujas lapu, astoņas kastes ar dokumentiem, tostarp, klientu anketas, klientu reģistrācijas lapas, izlietoto vakcīnu iekšējās uzskaites dokumenti, pierakstu lapas ar personu datiem, vairāki datu nesēji, kā arī ierocim līdzīgs priekšmets, iespējams, gāzes pistole.

Aizdomās par šo noziedzīgo nodarījumu aizturētas trīs 1978.gadā, 1964.gadā un 2000.gadā dzimušas personas, tajā skaitā arī medmāsa.

Šajā kriminālprocesā policijai ir pamats uzskatīt, ka, imitējot vakcināciju, faktiski neievadot vakcīnu, vairāki desmiti personu ir ieguvuši Covid-19 vakcinācijas sertifikātu.

Par šo gadījumu kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma panta par dokumenta - Covid-19 sertifikāta - viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās mantkārīgā nolūkā, kā arī par materiālu vērtību pieņemšanu.

Divām aizdomās turētajām personām tika piemērots visbargākais drošības līdzeklis - apcietinājums.

Ruks žurnālistiem skaidroja, ka kriminālprocesos iesaistītās mediķes izmantojušas dažādas metodes vakcinācijas imitācijai, tostarp vienkārši "laidušas vakcīnu garām" vai arī process imitēts, pieliekot ķermenim plāksteri. Tāpat ir informācija, ka klientiem vakcīnas vietā varētu būt ievadīti vitamīni.

Policijas priekšnieks pieļāva, ka izmeklēšanas gaitā tiks papildināta nodarījumu kvalifikācija un medmāsām varētu būt jāatbild arī par vakcīnu nelikumīgu izlietošanu.

Lai arī policijas preses paziņojumā minēts, ka aizdomās turēto personu sagatavotie izcenojumi bijuši ap 200 eiro, Ruks žurnālistiem norādīja, ka nelikumīgās darbībās daļā gadījumu maksājušas vēl vairāk - līdz pat 400 eiro.

Aizdomās turētās personas klientūru meklējušas starp pazīstamām personām, uz "pakalpojuma" saņemšanu nākušas pat ģimenes. "Tāpēc bija lomu sadalījums, kas nodarbojās ar klientu meklēšanu. Visas nevakcinētās [bet Covid-19 sertifikātus ieguvušās] personas vēl nav apzinātas un turpinās izmeklēšana, tāpēc, kā jau minēju, aicinām šos klientus pieteikties policijā," norādīja Ruks.

Vienā no lietām izmeklēšana notikusi, sadarbojoties ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). Iestādes priekšnieks Jēkabs Straume žurnālistiem norādīja, ka minētā noziedzīgā situācija ir ārkārtīgi nopietna un to var uztvert kā nekontrolējamu, tāpēc arī viņš aicināja sabiedrību "pārtraukt šo neprātu", jo tas ir bīstami sabiedrības veselībai.

Straume sprieda, ka lielākā daļa noziedznieku klientu ir "normāli sabiedrības locekļi", tāpēc viņš aicināja nestāties uz noziedzības takas, bet pašiem pieteikties pie likumsargiem.

Straumi arī baida šī nozieguma latentums. "Tikai vienā lietā vien ir vairāk nekā 200 personas, un nav zināms, vai to skaits izmeklēšanas rezultātā nepalielināsies. Faktiski ik pārdienas mēs saņemam signālus no sabiedrības par šādām nelikumībām. Mēs šo informāciju apstrādājam," apliecināja Straume.

Arī Ruks atzina, ka policijas darbs turpinās, jo notiek citu signālu pārbaudes par līdzīgām nelikumībām.

Tāpat ENAP darbinieki vēl vienā kriminālprocesā jūlijā bija saņēmuši signālu no ārstniecības personāla, ka ārstam tiek piedāvāts kukulis par vakcinācijas imitāciju. Proti, persona piedāvāja vakcinācijas centra ārstam kukuli par informācijas ievadīšanu par otrās vakcīnas veikšanu un Covid-19 sertifikāta noformēšanu, personai neveicot vakcīnas injekciju. Saistībā ar notikušo aizturēts 1974. gadā dzimis vīrietis, kurš ir amatpersona. Amatpersonas darbavietu policijā neatklāja, taču tas neesot policists.

Šī persona ir atzīta par aizdomās turēto un tai ir piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu. 

Policija aicina atsaukties iedzīvotājus, kuri izmantojuši noziedzīgos pakalpojumus, jo, sadarbojoties ar izmeklētājiem, likums dod tiesības pieņemt arī lēmumu par atbrīvošanu no kriminālatbildības.

Ruks preses konferencē vērsa uzmanību, ka šādiem noziegumiem ir ļoti nopietna ietekme uz kopējo pandēmijas situāciju. Arī policijas priekšnieks aicināja aizdomās turēto personu klientus vērsties labprātīgi policijā, nevis gaidīt, kad likumsargi "pieklauvēs pie durvīm", jo šādā gadījumā gaidīšana vairs netiks definēta kā sadarbošanās.

Policija patlaban skaidro personas, kuras izmantojušas prettiesisku iespēju par naudu iegūt atzīmi par vakcināciju, faktiski nevakcinējoties. Izmeklēšanas gaitā jau ir izkristalizējies ievērojams personu loks, kuras, iespējams, veikušas fiktīvu vakcināciju.

Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktore Antra Valdmane skaidroja, ka, šādi rīkojoties, cilvēki pakļauj riskam ne tikai sevi, bet arī citas personas, it īpaši gadījumā, ja šīs personas ietilpst riska grupā. Tāpat VM pārstāve aicināja ārstniecības personas būt atbildīgām, jo, iesaistoties vakcinācijas sertifikātu viltošanā, pastāv risks zaudēt savu ārstniecības personas sertifikātu un tādējādi arī iespēju strādāt savā profesijā.

Saņemot informāciju par viltotiem sertifikātiem, tie tiek izņemti no Nacionālā veselības dienesta datubāzes, tādējādi anulējot pašu Covid-19 sertifikātu.

Personas, kuras deva naudu medicīniskajam personālam vai personām, kuras veic datu apstrādi vakcinācijas centros par fiktīvo Covid-19 vakcinācijas sertifikātu iegūšanu, labprātīgi var pieteikties policijā, zvanot pa tālruni 110 vai rakstot uz e-pasta adresi "[email protected]".

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas