Būtu muļķīgi mums tagad nākt klajā ar prognozēm, kurš no kandidātiem uzvarēs, jo ASV vēlēšanu specifikas dēļ tas būtu nekas vairāk kā minējums ar diviem iespējamiem atbilžu variantiem. Tomēr – vai vismaz priekš sevis jūs pēc kādām pazīmēm intuitīvi nojaušat rezultātu vai pats sev sakāt: "Nezinu, kurš uzvarēs"?
(Nopūšas.) Pirms piecām četrām dienām es nosliecos uz versiju, ka varbūt uzvarēs Tramps, bet šodien (intervija notiek pirmdienas pēcpusdienā – red.) es vairs tik drošs neesmu. Kas man uz brīdi lika domāt, ka varbūt uzvarēs Tramps? Tas, ka, sākoties iepriekšējai balsošanai, demokrātiem nebija tik labi rādītāji, kā varētu būt. Jo tradicionāli ir tā, ka liela daļa tieši demokrātu nobalso vēl pirms oficiālās vēlēšanu dienas iepriekšējā balsošanā. Savukārt republikāņi tādēļ, ka liela viņu daļa uztraucas par iespējamu falsifikāciju, balso tieši oficiālajā vēlēšanu dienā. Un tad šoreiz tā tendence sākumā bija tāda, ka iepriekšējā balsošanā nobalsojušo demokrātu skaits nebija tik liels, kā varēja sagaidīt. Šis faktors deva cerību republikāņiem, ka varbūt Tramps uzvarēs, jo šoreiz neparādījās citu priekšvēlēšanu tendence. Bet šodien socioloģijas dati svārstīgajos štatos ir nedaudz par labu Harisai. Bet tad ir atkal jautājums – cik droši ir šie dati? Amerikā socioloģija strādā ļoti labi, viņi ir ļoti uztrenēti uz kampaņām, bet vai tiešām visi ir pateikuši to, ko domā? Tādēļ es šoreiz neņemtos prognozēt, kurš uzvarēs – Tramps vai Harisa.
Te ir vēl tāds faktors – ne visos ASV štatos simtprocentīgi tiek notestēts ID, kad viņi balso, par ko republikāņi ceļ troksni, ka nav pilnīgas drošības, ka balso tikai pilsoņi. Es ceru, ka tā nebūs problēma. Bet, ja tā tomēr būs, tas būs iemesls republikāņiem taisīt lielu troksni, ka ieskaitītas ir arī to balsis, kuri nav pilsoņi.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena otrdienas, 5. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00