Sarkanie gāzes baloni ir daudzu Latvijas virtuvju neatņemama sastāvdaļa, tomēr liela daļa no tiem ražoti vēl padomju laikos un neatbilst mūsdienu drošības standartiem. Atslābusi arī to uzstādīšanas un uzturēšanas uzraudzība. Konkrētais sprādziens Stendes ielā bijis tik spēcīgs, ka stikla lauskas pārlidojušas visam pagalmam un ietriekušās pretējās ēkas sienā. Līdzīgu negadījumu atkārtošanos novērst varētu palīdzēt jau kopš 2011.gada plānotā gāzes balonu nomaiņa, tomēr līdz šim tā nav īstenota.
Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) Panorāmai skaidro, ka Eiropas savienībā (ES) ražotiem baloniem ir drošības vārsts, kas novērš vienu no sprādzienu iemesliem - pārlieku liela spiediena izveidošanos. Arī balonu ventiļi aizsargāti pret triecieniem, kas samazina gāzes noplūdes risku. Izrādās, ka vecos balonus nemaz nav iespējams uzturēt pilnvērtīgā tehniskā stāvoklī, jo tos vairs nevar sertificēt - to ražotāji jau sen vairs neeksistē, norāda VUGD.
Ekonomikas ministrija (EM) sola, ka šoreiz balonu nomaiņa netiks atlikta. Attiecīgie noteikumi saskaņoti gan Latvijā, gan ar ES, tāpēc tuvākajās nedēļās tos būtu jāapstiprina valdībai. Ministrijā sola ne tikai izskaust vecos balonus, bet sakārtot arī jautājumu, kurš tad īsti atbild par balonu uzturēšanu kārtībā. "Ja šobrīd gāzes balons faktiski funkcionē pēc pudeļu taras principa, kad tukšo balonu nododam un paņemam pretī jaunu, tas balons visu laiku klejo no cilvēka pie cilvēka, tad sākot ar nākošo gadu šis regulējums mainīsies," norāda EM pārstāvis Edijs Šaicāns. Turpmāk balons tiks piesaistīts konkrētam īpašniekam, kurš atbildēs par tā uzturēšanu kārtībā.
Balonu nomaiņa notiks pakāpeniski - vecos nedrīkstēs uzpildīt no 2015.gada 1.janvāra, bet no šī paša gada jūlija, kad iepriekš uzpildītajai gāzei vajadzētu būt iztērētai, tos nedrīkstēs arī izmantot. Pretēji iepriekš izskanējušai informācijai, ministrija neplāno ierobežot to tilpumu - baloni drīkstēs būt līdz pat 150 litriem ietilpīgi.