Lai uzraudzītu normatīvo aktu ievērošanu, izpētītu faktisko situāciju un informētu personas par tiesību aizsardzības mehānismiem, tiesībsargs 2012.gada nogalē veica divas aptaujas - uzņēmēju un iedzīvotāju vidū.
Vērtējot darbinieku sadalījumu pēc dzimuma, kuri atgriežas no bērnu kopšanas atvaļinājuma, no uzņēmēju aptaujas datiem redzams, ka no tiem, kuri devušies bērnu kopšanas atvaļinājumā, 95% ir sievietes un tikai 5% vīriešu.
"Personu tiesības saistībā ar bērna piedzimšanu ne vienmēr ir balstītas tikai uz dzimumu bioloģiskām atšķirībām, bet lielā mērā arī uz sociāli mākslīgi konstruētiem stereotipiem. Tas balstās uz atziņu, ka grūtniecība un krūts barošana praktiski ir vienīgā bioloģiskā atšķirība, kas pastāv starp sievieti un vīrieti, bet pārējās atšķirības balstītas uz stereotipiem, un faktiski joprojām ir salīdzinoši neliels skaits vīriešu, kas izvēlas doties bērna kopšanas atvaļinājumā," uzsvērts pētījumā.
Ņemot vērā lielo darba devēju skaitu, tiesībsargs atlasīja tos uzņēmumus, kas sevi ir prezentējuši kā sociāli atbildīgus uzņēmumus un ir saņēmuši ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu 2011.gadā vai ir iekļauti pērnā gadā Ilgtspējas indeksa zelta, sudraba vai bronzas grupā. Kopumā tika saņemtas anketas no 37 uzņēmumiem, kas snieguši informāciju par 2065 personām, kuras atgriezušās no bērnu kopšanas atvaļinājuma no 2009.gada. Anketās iekļauti jautājumi gan par darba vietas saglabāšanu vai nodrošināšanu ar līdzvērtīgu amatu, kā to nosaka Darba likuma 156.panta ceturtā daļa, atalgojumu, darba pienākumu apjomu.
Pēc uzņēmumu aptaujas veikšanas tiesībsargs vērsās arī pie sabiedrības, ar lūgumu informēt par tiem gadījumiem, kad personas ir saskārušās ar diskriminācijas aizliegumu darba tiesiskajās attiecībās. Tika veikta aptauja māmiņu portālā "Māmiņu klubs", Latvijas ģimenes portālā ''Cālis'', ''Mammām un tētiem'', kā arī aptaujas anketa ievietota tiesībsarga mājaslapā. Kopumā tika saņemtas anketas no 364 cilvēkiem.