Pēdējos gados atjaunīgās enerģijas projektu attīstītāju interese pievienot elektroenerģiju uzkrājošas bateriju sistēmas (Battery Energy Storage Systems (BESS)) saviem projektiem, īpaši saules elektrostacijām, ir būtiski palielinājusies. 2023. gada beigās hibrīdprojektu (izplatītākie veidi: saule vai vējš + BESS, saule + vējš) apjoms no kopējās rezervētās jaudas veidoja 8% un saules elektrostacijas gandrīz 77%, bet šobrīd (uz marta sākumu) hibrīda projektu apjoms ir pieaudzis gandrīz četras reizes un sasniedz 40%, liecina Augstsprieguma tīkla dati. Šobrīd vairāk nekā 80% no visiem hibrīda projektiem veido projekti ar bateriju tehnoloģiju, kopējai bateriju jaudai sasniedzot 828 megavatus (MW).
Uzņēmuma Vindr, kas šobrīd strādā pie divu vēja parku izveides Augšdaugavas un Saldus novados, kā arī izsoļu rezultātā noslēdzis apbūves tiesību līgumus ar Latvijas valsts mežiem vairākos novados, biznesa attīstības vadītājs Latvijā Dmitrijs Guzs vērtē, ka jaunie saules enerģijas projekti šobrīd vairs nespēj nodrošināt investoru pieprasītos kapitāla atdeves rādītājus bez bateriju izbūves. Tāpēc, piemēram, visi Vindr saules attīstības projekti gala versijā tiek plānoti ar baterijām. "Dažādu iemeslu dēļ ne vienmēr sanāk saules elektrostacijas un baterijas izbūvēt vienlaikus, piemēram, var būt tā, ka bateriju sistēma tiek nodota ekspluatācijā pēc saules parka un apakšstacijas izbūves, tādēļ dažreiz saules elektrostacijas no malas var
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 11. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60