Rucavas novada domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Andris Brīvkalns stāsta, ka jaunajam pašvaldības policistam būs jātiek galā ar kāpu izbraukātājiem, nelikumīgu makšķerēšanu ar tīkliem, arī piesārņošanu, ko bieži dara atpūtnieki no Lietuvas. Vaicāts par pārkāpēju sodīšanu, pašvaldības pārstāvis norāda, ka ar protokolu uzliktie naudas sodi regulāri paliek nesamaksāti.
Kaimiņvalstu atpūtnieki mūsu pludmales, visticamāk, iecienījuši tāpēc, ka Lietuvas piekraste ir pārpildīta, un klusākas jūrmalas meklējumos viņi devušies pāri robežai. Līdz ar augošu atpūtnieku skaitu arī Rucavas novadā pie jūras neesot vairs tik kluss, atzīmē deputāts. Daudzi lietuvieši Rucavas pusē jau iegādājušies īpašumus, stāsta A. Brīvkalns.
Administratīvos naudas sodus pārkāpējiem no citām valstīm iespējams uzlikt tāpat kā vietējiem kāpu izbraukātājiem un piesārņotājiem, taču trūkst mehānisma, kā likt nomaksāt šādus sodus. Kā iepriekš Dienai atzina Tieslietu ministrijā, tiesiskā sadarbība administratīvo pārkāpumu lietās tiešā veidā Eiropas Savienībā netiek regulēta, tāpēc nav regulējuma, lai vienā valstī izpildītu citas lēmumu par administratīvā soda piemērošanu. 2010. gadā deviņu valstu pārkāpēju nenomaksātie sodi kopumā bija teju 640 tūkstošu latu apjomā.
Kā galvenie problēmas risinājumi tiek piedāvāti divi - slēgt divpusējos līgumus starp valstīm, kā arī ieviest Eiropas Padomes pamatlēmumu par savstarpējas atzīšanas principa piemērošanu attiecībā uz finansiālām sankcijām. Tomēr vienā gadījumā sarežģījumus rada tas, ka ne visās valstīs ir vienāda izpratne par administratīvajiem pārkāpumiem. Bet otrā - tas prasa samērā lielu resursu ieguldījumu.