Pārbaudes tiek veiktas, lai pārliecinātos, vai šo produktu marķējumā norādītā izcelsmes valsts atbilst pavaddokumentiem un patērētāji netiek maldināti, no citām valstīm ievestos dārzeņus un augļus uzdodot par vietējiem.
PVD inspektori pārbaudīs vai pavaddokumentos norādītā augļu un dārzeņu izcelsmes valsts sakrīt ar cenu zīmēs un marķējumā norādīto, kā arī, pārbaudot dokumentus un piegādātājus, PVD inspektori pārliecināsies, vai augļi un dārzeņi, kas tiek uzdoti kā Latvijas izcelsmes, patiešām tādi ir.
"Ap šo laiku, kad vietējās siltumnīcās nobriest pirmie gurķi un tomāti, sarosās arī negodīgie dārzeņu vairumtirgotāji un citu valstu tomāts pusceļā starp vairumtirgotāju un tirgotāju nereti pārvēršas par Latvijas siltumnīcā izaudzētu," saka PVD ģenerāldirektors Māris Balodis. "Atbalstot lielāko pašmāju dārzeņu audzētāju iniciatīvu, tāpat kā pēdējos trīs gados, arī šogad jau martā sākam pastiprinātas pārbaudes, kas ilgs līdz pat vasaras beigām," atzīst M.Balodis.
Līdzšinējā PVD pieredze liecina, ka katru gadu pavasarī tiek konstatēti mēģinājumi maldināt patērētājus. Pagājušajā gadā PVD atklāja gadījumu, kad Polijas izcelsmes tomāti tika uzdoti par Latvijas izcelsmes, gadu iepriekš Polijas izcelsmes kartupeļi un sīpoli tika uzdoti par Latvijas izcelsmes un līdzīgi tas noticis arī ar gurķiem. Šajos gadījumos PVD veica vairāku uzņēmumu, gan tirdzniecības, gan vairumtirgotāju pārbaudes, lai atklātu, kurš, kurā posmā maldinājis patērētāju, taču bez šiem pietiekami sarežģītajiem maldināšanas mehānismiem ir arī krietni vienkāršāki, kad tirgū tirgotājs, lai veicinātu pārdošanu, norāda, ka produkta izcelsmes valsts ir Latvija.
Pērn veiktajās svaigu dārzeņu un augļu pastiprinātajās pārbaudēs PVD konstatēja ne tikai maldinošas norādes cenu zīmēs par izcelsmes valsti, bet arī gadījumus, kad tā pavaddokumentos un fasēto augļu un dārzeņu marķējumā vispār nav bijusi norādīta.
Pastiprinātās augļu un dārzeņu pārbaudes jau ir uzsāktas un tās turpināsies visu pavasari – vasaru līdz pat rudenim.