Kaujas lidojumi veikti, galvenokārt reaģējot uz pieaugušajām Krievijas bruņoto spēku aktivitātēm Baltijas valstu robežu tuvumā, atsaucoties uz pavēlniecību norādīts Aizsardzības ministrijas izveidotajā militārajā ziņu portālā "Sargs.lv".
Arī šonedēļ NATO patruļlidmašīnas virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem pie Latvijas teritoriālo ūdeņu ārējās robežas identificēja Krievijas bruņoto spēku radioelektroniskās izlūkošanas lidmašīnu "Il-20".
"Pēdējā laika notikumi rāda, ka NATO gaisa telpas patrulēšanas operācija Baltijas valstīs ir redzams alianses solidaritātes apliecinājums un mūsu valsts drošības garantija," vērtējot situāciju, atzīst aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, uzsverot, ka Krievijas paaugstinātā militārā aktivitāte pierobežā liecina, ka Baltijas valstīm ir jāturpina sarunas par pastāvīgu sabiedrotu klātbūtni, kas būtu acīmredzams un spēcīgs Krievijas atturēšanas līdzeklis.
"NATO valstu savstarpējs atbalsts ir iecirsts akmenī, tā ir vienošanās, uz kuru varam paļauties, tomēr mums jāturpina mūsu bruņoto spēku attīstība," norāda aizsardzības ministrs.
Savukārt Japānas Pašaizsardzības spēki trešdien paziņojuši, ka pēdējo triju mēnešu laikā tie 340 reizes pacēluši iznīcinātājus gaisa telpas aizsardzībai, piebilstot, ka tas ir rekordliels skaits. Pagājušajā gadā attiecīgajos trīs mēnešos Japānas iznīcinātāji tika pacelti 110 reizes.
Aptuveni 70% gadījumu iznīcinātāji pacelti, reaģējot uz Krievijas lidmašīnu pietuvošanos Japānas gaisa telpai. Pārējos gadījumos bijusi runa par Ķīnas militārajiem lidaparātiem, informēja Pašaizsardzības spēki.
NATO Gaisa spēku pavēlniecība arī informēja, ka alianses gaisa telpas patrulēšanas operācijā virs Baltijas valstīm iesaistītās patruļlidmašīnas kopš maija sākuma veikušas vairāk nekā 100 treniņlidojumus. Tajos vairākkārt piedalījušies arī Zviedrijas Gaisa spēku iznīcinātāji, šonedēļ intervijā laikrakstam "Svenska Dagbladet" atzina Gaisa spēku komandieris ģenerālmajors Mikaels Bidens.
"Jūnijā "Gripen" sasniedza lidojumu rekordskaitu," uzsvēra Gaisa spēku komandieris, paskaidrojot, ka tas saistīts gan ar pieaugušo militāro mācību intensitāti, gan arī ar Krievijas - Ukrainas krīzi.
Lidojumi, kas saistīti ar iespējamu gaisa telpas pārkāpumu novēršanu, ir palielinājušies par gandrīz 50%, salīdzinot ar 2012.gadu, intervijā uzsvēris Zviedrijas Gaisa spēku komandieris.