Jaungada svinību laikā nelaimes gadījumu skaits šogad par 20-30% pārsniegs pagājušā gada rādītājus, prognozē apdrošināšanas sabiedrība BTA Insurance Company.
Pērn biezā sniega sega pasargāja cilvēkus un viņu īpašumus pat tad, kad nepareiza un nemākulīga rīcība ar svētku salūtu vai petardēm varēja izraisīt neprognozējamas sekas, taču šogad sniega drošības spilvena nebūs un risks notikt negadījumiem pieaug, ziņu aģentūra LETA atstāsta apdrošinātāja viedokli.
Par spīti saprāta balsij masu medijos, pirms katra Jaungada atgādinot glābšanas dienestu brīdinājumus par biedējošajām sekām, kuras rada pašdarbnieciskā uguņošana svētku naktī, par spīti bēdīgajiem kadriem televīzijas ekrānos 1. un 2. janvāra ziņu izlaidumos, tautas vēlme uguņot nav apstādināma.
Iespējams, pienācis pēdējais laiks rīkoties likumdevējam, lai daudz stingrāk ierobežotu pirotehnikas tirdzniecību. Jautājums - vai vispār ir nepieciešams caurmēra lietotājam pārdot augstas bīstamības pirotehnikas preces. Moralizēšana par alkohola nelietošanu Jaungada naktī ir smieklīga. Ir gandrīz pilnīgi skaidrs, ka vairākums pirotehnikas lietotāju tieši tā arī ar to apiesies - vispirms pamatīgi salietojušies alkoholu.
Tas, kurš kaut reizi ir sagaidījis Jauno gadu kāda Rīgas mikrorajona pagalmā, ir sajutis šo varbūt uzjautrinošo, taču reāli bīstamo bakhanāliju, kad iereibušu cilvēku pūlis bliež uz visām pusēm visu, kas pagadās pie rokas. Ir jāsāk domāt, cik šī nekontrolētā uguņošana ir sabiedrības interesēs, jo gadu no gada tā vēršas plašumā, pildot vien pirotehnikas tirgoņu kabatas.
Cilvēkiem ļoti patīk Jaungada salūts, patīk uguņošana. Būtu muļķīgi cīnīties pret to tikai ar aizliegumiem, neko nedodot vietā. Varbūt pašvaldībās ir jāveicina kopīgu krāšņu un iespaidīgu Jaungada salūtu kultūra, kuru veic profesionāli pirotehniķi. Ja kāds uguņo savā viensētā, tas nav tik bīstami kā tas, kas notiek dzīvojamo māju rajonos.