Šādu iespēju skolēniem jau sesto gadu sniedz Daugavpils pilsētas dome, kas budžetā atvēlējusi vairāk nekā 140 tūkstošus eiro, lai šovasar savās kapitālsabiedrībās un padotības iestādēs nodarbinātu apmēram septiņsimt jauniešu vecumā no 15 līdz 19 gadiem. Savukārt vēl trīssimt 13-14 gadu veciem jauniešiem būs iespēja piepelnīties, veicot palīgdarbus kādā no Daugavpils skolām. Taču, tā kā strādāt gribošo skolēnu ir vairāk nekā līdzekļu, ko Daugavpils pašvaldība šim mērķim var atvēlēt, katrs tiks nodarbināts vien divas nedēļas. "Arī iepriekšējos gados atsaucība bija liela un jaunieši izteica vēlmi strādāt ilgāk - daļa vēlas nopelnīt kabatas naudu, bet daudzām ģimenēm tas ir atspaids, lai iegādātos mācību līdzekļus," norāda Daugavpils pilsētas domes Jaunatnes departamenta pārstāve Irēna Ivanova.
Apgūt darba tikumu pašvaldību paspārnē skolēni šovasar varēs arī citās pilsētās - Krāslavā, Rēzeknē, Jelgavā, Rīgā, Liepājā, Jēkabpilī. Tam atvēlētais finansējuma apmērs gan ir atšķirīgs, piemēram, Jelgavas pilsētas dome jauniešu algām vasaras darbos atvēlējusi 92 tūkstošus eiro, kas ir par 20 tūkstošiem vairāk, nekā skolēniem izmaksāts pērn. Pašvaldības pārstāve Egita Veinberga skaidro, ka šovasar ar darbu plānots nodrošināt lielāku skaitu vidusskolēnu - viņi varēs strādāt Zemgales Olimpiskajā centrā, bibliotēkās, muzejos, pilsētsaimniecības uzņēmumos. "Izraugoties vasaras darbiniekus, tiks vērtēta skolēnu motivācija, bet priekšroka būs bērniem no daudzbērnu ģimenēm," norāda Veinberga. Līdzīga kārtība iepriekšējos gados bijusi Ventspilī - tur pašvaldība iespēju strādāt deva tikai bez vecāku gādības palikušiem skolēniem un tiem, kuru ģimenes atbilst maznodrošināto statusam. Savukārt šogad Ventspils dome skolēnu vasaras nodarbinātības programmu plāno organizēt sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA).
Sliktākā situācijā šovasar būs galvaspilsētas skolēni - pērn Rīgas dome nodarbināja 400 bērnu, bet šogad pie darba tiks vien apmēram simts. Turklāt mainīta arī programmas forma - pērn iespēja strādāt dota 13-14 gadu veciem skolēniem, bet šogad pašvaldība algos tikai vidusskolēnus, gādājot, lai viņiem domes struktūrvienībās būtu iespēja darīt savai nākotnes profesijai pietuvinātas lietas, nevis strādāt vienkāršus palīgdarbus, skaidro Labklājības departamenta Nodarbinātības nodaļas vadītāja Ruta Klimkāne.
Visu rakstu lasiet otrdienas avīzē Diena!