Tikai 29 no 192 audžuģimenēm Latvijā vēlas savā aprūpē ņemt bērnus līdz divu gadu vecumam. Pārējie zīdaiņi tiek izmitināti bērnunamos. Līdz ar to Latvijā ir liels skaits bērnu, kuriem netiek nodrošināta iespēja augt ģimeniskā vidē.
Tiesībsarga biroja juriskonsulti šogad ir bijuši uzraudzības vizītēs visās valsts sociālās aprūpes centru filiālēs. Pašlaik tiek apkopota uzraudzības vizītēs iegūtā informācija, bet jau tagad ir redzamas vairākas problēmas, norādīja biroja pārstāve.
Viens no iespējamiem cēloņiem, kāpēc zīdaiņus ievieto valsts aprūpes iestādēs, nevis, piemēram, audžuģimenē, ir mazs audžuģimeņu skaits, kuras vēlas aprūpēt bērnus līdz divu gadu vecumam.
Audžuģimenēm nereti trūkst zināšanu un prasmju, jo nav attiecīgu apmācību. Turklāt audžuģimenei ir lielākas izmaksas par bērnu līdz divu gadu vecumam. Atsevišķos gadījumos ir apgrūtināta arī veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība.
Tāpat viens no iespējamiem cēloņiem ir tas, ka bērns līdz divu gadu vecumam ir valsts apgādībā, līdz ar to pašvaldības nav motivētas maksāt audžuģimenēm. Audžuģimenēm par to pienākumu veikšanu atlīdzību maksā pašvaldība.
Tāpat nav nodrošināts pietiekams sociālais darbs ar ģimenēm ar bērniem. Sociālie darbinieki norāda, ka vecāki nav motivēti audzināt savus bērnus, tomēr vienlaikus bieži nesaskata risinājumu šai problēmai.
"Diemžēl mūsu novērojumi uzrāda, ka ļoti mazs skaits bērnu atgriežas atpakaļ ģimenē. Lielākoties bērni pēc tam tiek nodoti adopcijai vai nodoti valsts aprūpē. Uzskatu, ka darbs ar ģimenēm ir nepietiekams, lai veiktu sociālās rehabilitācijas pasākumus, pēc kuriem bērns varētu atgriezties ģimenē," norāda tiesībsargs Juris Jansons.
Tiesībsargs patlaban strādā pie visu monitoringa vizīšu laikā konstatēto situāciju analīzes un rekomendāciju izstrādes, kas tiks nosūtītas Labklājības ministrijai bērnu tiesību stāvokļa uzlabošanai.
Saskaņā ar ANO vadlīnijām bērnu alternatīvai aprūpei bērniem līdz trijiem gadiem aprūpe jānodrošina ģimeniskā vidē.
Latvijā esošā bērnu ārpusģimenes aprūpes sistēma neveicina bērnu tiesības saņemt aprūpi ģimeniskā vidē.
Saskaņā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas sniegto informāciju šogad jūlijā 192 audžuģimenes varēja nodrošināt 243 bērniem iespēju augt ģimeniskā vidē, bet tikai 29 audžuģimenes ir izteikušas vēlmi savā aprūpē ņemt bērnus vecumā līdz diviem gadiem, tā nodrošinot 36 zīdaiņiem iespēju augt ģimeniskā vidē.