Šobrīd Valsts sociālās aprūpes centrs (VSAC) finansē no valsts, bet audžuģimenes un aizbildņus daļēji no pašvaldības budžeta. Bērnu aprūpes un uztura finansējums atšķiras atkarībā no aprūpes formas juridiskā statusa - bērna aprūpei un uzturam audžuģimenē pabalsts nedrīkst būt mazāks par 27 latiem mēnesī, savukārt aizbildnībā esošam bērnam - 32 latiem mēnesī.
"Ir pilnīgi skaidrs, ka finansējums ir nepietiekams, jo faktiskās izmaksas ir daudz lielākas. Salīdzinājumam valsts viena bērna aprūpei VSAC 2010.gadā maksāja 492,32 latus mēnesī," norāda J.Jansons.
"Līdz šim saņemtajās atbildīgo iestāžu atbildēs dominē tādi vārdi kā "plāna projekts", "plāno izvērtēt iespēju" un citi tik pat nekonkrēti apzīmējumi bez konkrēta termiņa un rezultāta, kas atduras pie cita bezzobaina termina "esošā budžeta ietvaros". Īstenošanas termiņi nemitīgi tiek pārcelti tālākā nākotnē. Kad konkrēti valsts sāks risināt bērnu namu jautājumus un sakārtos finansēšanas kārtību, atbildēs netiek norādīts,” norāda J.Jansons.
Tiesībsargs otrdien uzstājās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā ar ziņojumu par bez vecāku gādības palikušu bērnu līdz 3 gadu vecumam tiesību ievērošanu Latvijā.
Līdz šim Tiesībsarga biroja un atbildīgo iestāžu sadarbība nav bijusi pietiekama, tādēļ tiesībsargs aicina politiķus pievērst pastiprinātu uzmanību šim jautājumam un veikt tūlītējus pasākumus situācijas uzlabošanai, atzina J.Jansons. Arī Labklājības ministrijas pārstāvji piekrita, ka nepieciešams izstrādāt deinstitucionalizācijas plānu un pārplānot esošo finansējumu.