Palielina kompensējamo medikamentu klāstu
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz 100% apmērā kompensēt medikamentus diagnozēm: vidēji smaga garīga atpalicība, smaga garīga atpalicība un dziļa garīga atpalicība. Līdz šim kompensācija 100% apmērā pie šīm diagnozēm bija piemērota tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam. Šādas izmaiņas būs nozīmīgs atbalsts ģimenēm, kurās dzīvo pacienti ar vidēji smagu, smagu un dziļu garīgu atpalicību.
Pārējām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā palielināta kompensācija līdz 75% līdzšinējo 50% vietā. 75% valsts kompensācija noteikta pie diagnozēm: depresīva epizode, akūti un transitoriski psihotiski un hiperkinētiski traucējumi (ietver uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu). Tas uzlabos pacientiem, tajā skaitā bērniem, ārstēšanas iespējas.
Nepieciešami jauni medikamenti
"Kopumā, protams, ir gandarījums, ka atgriezta 75% kompensācija medikamentiem pie noteiktām diagnozēm, kāda tā bija pirms krīzes 2008. gadā. Kompensējamo medikamentu sarakstā ir arī izmaiņas. Ir iekļauta jauna diagnoze – uzmanības deficīta hiperaktivitātes sindroms, bet tas diemžēl ir sakritis laikā, kad Latvijā nav pieejams neviens medikaments, kas būtu iekļaujams šajā sarakstā. Tik ilgus gadus psihiatrijas jomā neiekļauj noteiktus medikamentus kompensācijas sarakstā, ka to ražotāji aiziet prom no tirgus. Attiecībā uz šizofrēnijas pacientiem būtu vēlējušies, lai šizofrēnijas pacientiem kompensētu abas Latvijā pieejamās ilgas darbības antipsihotisko medikamentu injekcijas, jo šobrīd ir kompensēta tikai viena. Turklāt tā tiek kompensēta ar striktiem ierobežojumiem, kuru dēļ Latvijā to pielieto ļoti reti. Esam diskutējuši un arī lūguši pārskatīt šos kompensācijas kritērijus, diemžēl risinājums vēl nav rasts. Nav iekļauts kompensējamo medikamentu sarakstā arī viens no jaunākajiem medikamentiem šizofrēnijas ārstēšanai, kas būtu ļoti vērtīgs pacientiem ar šizofrēnijas negatīvajiem simptomiem," saka psihiatrs, Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents Elmārs Tērauds.
Arī psihiatrs, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras profesors Māris Taube pozitīvi novērtē faktu, ka kompensācijas palielināšana var būtiski palīdzēt pacientiem medikamentu pieejamību, taču uzsver, cik svarīgi būtu paplašināt arī kompensējamo medikamentu sarakstu ar jaunām zālēm.
"Pasaulē medikamentu industrija attīstās. Psihiatrijas jomā 90. gados bija izrāviens jaunu medikamentu jomā, taču arī tagad ir virkne medikamentu, par kuriem būtu priecīgi, ja tie būtu kompensējami. Bieži vien varam veiksmīgi ārstēt pacientu akūto psihozi, bet atrast risinājumu, kā viņiem palīdzēt iekļauties sabiedrībā, nav tik vienkārši. Ik dienu cīnāmies un strādājam ar pacientiem, kuriem nav enerģijas, spēka, prieka, darba spēju. Cīnāmies par katru mēnesi, gadu, lai pacientam palīdzētu noturēties darbā, jo tādējādi viņš maksā valstij arī nodokļus, nevis pārtiek tikai no invaliditātes pensijas. Protams, ir arī sarakstā labi medikamenti, bet gribētos, lai pacientiem Latvijā ir pieejama vislabākā iespējamā terapija," skaidro Māris Taube.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 29. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Aizsajūsmasaizrāvāselpa
Edvins Eglitis
Horošijs