Finanšu ministrija ir ierosinājusi jaunu nodokļu kompromisa priekšlikumu, cita starpā pārnest vienu procentpunktu iemaksu no pensiju 2. līmeņa uz pensiju 1. līmeni. Ministrija uzsver, ka tas nākotnes pensijas nesamazinās, jo pēdējos gados pensionāriem ienesīgāki ir bijuši ieguldījumi 1. līmenī.
Jā, tehniski nemazinās, jo tās ir valdības saistības. "Valdība būtībā garantē, ka iedzīvotājiem pensijas nesamazināsies, bet šīs saistības nākotnē būs jāfinansē. Iemaksas no pensiju 2. līmeņa, kur kapitāls tiek uzkrāts un fiziski investēts aktīvos, tiek pārnestas uz 1. līmeni, kur tā nenotiek. Ar manevru, pārnesot vienu procentpunktu no pensiju 2. līmeņa uz 1. līmeni, valdība uzņemas vēl lielākas saistības. 1. līmenī ir tekošie sociālā nodokļa ienākumi, no kuriem tiek finansētas šābrīža pensijas. Brīdī, kad sociālajā budžetā nebūs pietiekami daudz līdzekļu, būs jādomā, ko darīt," brīdina Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste. Tad loģisks solis būs celt nodokļu likmes, lai radītu lielākus ieņēmumus. Vēl variants ir ievest darbaspēku un atvieglot imigrācijas nosacījumus, lai būtu vairāk strādājošo un lielāki sociālo nodokļu ieņēmumi, kas varētu palīdzēt segt pensiju saistības. Bet jebkurā gadījumā būs nepieciešamas politikas izmaiņas.
Ienesīguma sacensība
Vai iemaksas pensiju 1. līmenī ir ienesīgākas nekā 2. līmenī? Jā, līdz šim. Tomēr vidējā un ilgtermiņā 1. līmeņa ienesīgums kritīsies, bet 2. līmeņa ienesīgums kādā brīdī (visdrīzāk, ne tuvāko 2–3 gadu laikā) to pārsniegs un turpinās būt augstāks. Ja vien, protams, nenotiek būtiskas pārmaiņas, bet, skatoties abu līmeņu vidējos ienesīgumus, tas ir prognozējams. "Pirmkārt, algu fonds vairs neaugs tik strauji, jo nākotnē demogrāfijas dēļ samazināsies nodarbinātība," skaidro U. Rutkaste.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 11. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00