Noteikumi tiek sagatavoti jau pāris gadu, un pašlaik tie ir saskaņošanas procesā ar iesaistītajām institūcijām. VUGD cer, ka tuvākajā laikā noteikumu projektu varēs iesniegt izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē. Pēc tam tie būs jāapstiprina valdībai.
Sākotnējā projekta redakcija paredzēja, ka dūmu detektori būs obligāti mājokļos no 2017.gada, taču pēc ekspertu diskusijām tagad starta termiņš noteikts 2020.gads, skaidroja Gribuste.
VUGD apkopotā informācija liecina, ka lielākoties ugunsgrēki izceļas dzīvojamās telpās un visbiežāk cilvēki ugunsgrēkā nevis sadeg, bet nosmok dūmos. Pagājušā gada laikā kopumā ugunsgrēkos bojā gājuši 90 cilvēki, bet šogad līdz 18.janvārim ugunsgrēkos dzīvību zaudējuši 15 cilvēki, tajā skaitā trīs bērni.
Ugunsdzēsēju pieredze liecina, ka ievērojamu ugunsgrēkos bojā gājušo skaita samazinājumu var panākt, dzīvojamo sektoru aprīkojot ar detektoriem, kas savlaicīgi ar skaņas signālu cilvēkus brīdina par sadūmojumu.
Lai samazinātu ugunsgrēkos bojā gājušo skaitu, jaunajos noteikumos paredzēts, ka no 2020.gada 1.janvāra dzīvojamās telpas ir jānodrošina ar autonomiem ugunsgrēka detektoriem. Jau kopš 2008.gada detektori ir obligāti jaunbūvējamās daudzstāvu dzīvojamās mājās, taču no 2020.gada detektori būs obligāti pilnīgi visā dzīvojamā sektorā, tostarp padomju gados uzceltajos mājokļos.
Lai arī detektoru uzstādīšana būs noteikumos paredzēta kā obligāta, to uzstādīšana būs pašu iedzīvotāju ziņā. Pēc noteikumu stāšanās spēkā ugunsdzēsēji dzīvokļos masveida reidus nerīkos un iedzīvotājus par brīdināšanas ierīču nepirkšanu nesodīs. Vaicāta, kāda būs jauno prasību jēga, ja izpaliks kontrole, Gribuste skaidroja, ka šādas normas ieviešana nav domāta, lai radītu jaunu sodīšanas iespēju, bet kā instruments, lai mudinātu iedzīvotājus padomāt par savu drošību.
Kā pārliecinājās LETA, interneta veikalos dūmu detektori maksā, sākot no pieciem, desmit eiro līdz pat 90 eiro.