VVD Rēzeknes reģionālās vides pārvaldes vadītāja Ērika Ruskule portālam Diena.lv norādīja, ka VUGD jau daudzus gadus izmantotās putas ir sertificētas lietošanai Eiropas Savienībā, taču šajā gadījumā problēma varētu būt bijusi tieši ūdens daudzumā, kur putas noplūst - Ičas upē, kur salīdzinot, piemēram, ar Daugavu, "ūdens ir vardei līdz vēderam", pārāk lielas koncentrācijas dēļ iespējams toksisks piesārņojums. Pašlaik VVD eksperti vēl aprēķina un pārbauda šo ugunsdzēsības putu ietekmi uz Ičas upes ekosistēmu un vai nav iespējama to ilglaicīgāka ļaundabīga ietekme.
Gala slēdzienu VVD sola sniegt jau tuvākajā laikā. Līdz ar to VVD arī varētu sniegt rekomendācijas, kādos vides apstākļos šādas putas nevajadzētu lietot, sacīja Ruskule.
Jau vēstīts, ka VUGD novembra sākumā noliedza iespējamo saistību ar notikušo piesārņojumu Ičas upē, kādēļ noslāpa simtiem zivju, un norādīja, ka 26.septembrī VUGD Balvu daļas pie Ičas notikušajās mācībās izmantotās putas ir sertificētas un tiek lietotas daudzviet Eiropā.
SIA Vides audits laboratorijā veikto analīžu rezultāti parāda, ka ugunsdzēsības putu sastāvā esošās virsmas aktīvās vielas ir konstatētas no Ičas upes ņemtajos ūdens un augsnes paraugos, Dienai apliecināja VVD ģenerāldirektores pienākumu izpildītāja Aina Stašāne. Proti, upe ir piesārņota ar ugunsdzēsībā izmantotām putām.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) Dienai VVD secinājumus, ka Ičas upes piesārņojums varētu būt uz ugunsdzēsēju sirdsapziņas, nodēvēja par pārsteidzīgiem apgalvojumiem.
"Ir nedaudz dīvaini, ka valsts iestādes šādi risina savas attiecības caur medijiem," viņš teica un aicināja vides dienestu izteikt apgalvojumus tikai pēc pilnīgas analīžu pabeigšanas. Tomēr ministrs arī atzina - lai pēc iespējas ātrāk tiktu skaidrībā, kas vainojams zivju masveida slāpšanā, VUGD sākta dienesta pārbaude, izmeklēšanu par notikušo veic arī Valsts policija.