"Pirms šīm sarunām ar mums neviens nav kontaktējies. (..) Tomēr uzskatu, ka būtu vērtīgi pajautāt vismaz ieteikumus neatkarīgi no tā, vai nolem tos ņemt vērā vai ne, par pašreizējo stāvokli (attiecībām ar citām valstīm). Tomēr tas nav noticis," pauda Kerijs.
Kopš ievēlēšanas Tramps saņēmis apsveikuma zvanus no vairāk nekā 50 valstīm, ieskaitot Izraēlu, Singapūru, Japānu un Ķīnu. Viceprezidenta amatā ievēlētais Maiks Penss izteikumus par Trampa telefona zvaniem nodēvējis par "vētru tējkannā".
"Viņš (Tramps) saņēma pieklājības zvanu no demokrātiski ievēlētā Taivānas prezidenta. Viņš apsveica mūs kā to dara daudzi valstu līderi pasaulē, un viņš (Tramps) pieņēma šos apsveikumus un laba vēlējumus," teica Penss.
Viņš intervijas laikā ABC News vairākkārt Taivānas līderi nodēvēja par prezidentu, kas varētu aizvainot Pekinu, ņemot vērā Ķīnas vēlmi par atkalapvienošanos ar Taivānu. Vaicāts, vai apzinās Ķīnas iebildumus, Penss atbildējis - "jā, protams". Sīkāk par politiku un diplomātiju, tostarp ASV "Vienas Ķīnas" politiku varēšot runāt pēc 20. janvāra, kad Tramps sāks pildīt prezidenta pienākumus, teica Penss.
Ķīna jau paguvusi izteikt iebildumus par Trampa sazvanīšanos ar Taivānas līderi.
""Vienas Ķīnas" princips ir veselīgu Ķīnas - ASV attiecību attīstības stūrakmens, un mēs mēs nevēlamies, lai šajos politiskajos pamatos notiktu jebkāda iejaukšanās vai tie pazustu," paziņojis Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji.
Saskaroties ar kritiku pēc šīs piektdien notikušās telefonsarunas, Tramps aizstāvēja savu lēmumu runāt ar Cai.
"Interesanti, ka ASV pārdot Taivānai militāro aprīkojumu miljardiem dolāru vērtībā, bet es nedrīkstu pieņemt apsveikuma zvanu," vietnē Twitter ierakstīja jaunievēlētais prezidents.