ASV un Krievijas attiecības šonedēļ sasniegušas vienu no zemākajiem punktiem kopš Aukstā kara beigām, Maskavai sniedzot patvērumu Savienoto Valstu izlūkdienestu bijušajam darbiniekam Edvardam Snoudenam. Obama uz to reaģēja atceļot septembrī paredzēto tikšanos ar Putinu.
Tikmēr Putins šonedēļ nosūtījis telegrammu ar laba vēlējumiem bijušajam ASV prezidentam Džordžam Bušam, kuram tikko veiktas kardioloģiskas procedūras. Daļa Kremļa ekspertu to uzskata par netiešu vēstījumu Obamam.
Tomēr Baltais nams uzsver, ka lēmumu atcelt paredzēto ASV un Krievijas samitu nav rosinājusi vienīgi patvēruma piešķiršana Snoudenam.
Abu valstu domstarpības vairojis gan Maskavas atbalsts Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmam, kā arī arvien lielākais satraukums par cilvēktiesību situāciju Krievijā.
Piektdienas prese konferencē Baltajā namā Obama paziņoja, ka Vašingtona "paņemšot pauzi" attiecībās ar Maskavu, lai izvērtētu, "kurp Krievija dodas", un fiksētu jomas, kurās abas valstis spēj vienoties un kurās tām ir nopietnas domstarpības.
"Godīgi sakot, visā jautājumu spektrā, kurā, mūsuprāt, mēs varētu panākt progresu, Krievija nav pakustējusies," atzina ASV prezidents. "Domāju, pēc Padomju Savienības sabrukuma ASV un Krievijas attiecībās vienmēr bijusi zināma spriedze."
Vienlaikus Obama pielika punktu vienām no ASV notiekošajām debatēm, paziņojot, ka amerikāņu sportisti piedalīsies 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs, lai gan daļa sabiedrības aicina tās boikotēt, tādējādi protestējot pret geju vajāšanu Krievijā.
"Nedomāju, ka Olimpiādes boikotēšana ir piemērota," paziņoja Baltā nama saimnieks.