Amerikāņu aiziešana no pilsētām — prieks un bažas
Prieks un bažas mijās irākiešos līdz ar amerikāņu karaspēka aiziešanu no visām Irākas pilsētām. Sajūsma, ka turpmāk būs iespēja būt par galvenajiem noteicējiem savas valsts pilsētās, un bailes, ka ar pašu spēkiem var būt par maz, lai parūpētos par drošību. Visām amerikāņu kaujas vienībām Irākas pilsētas bija jāatstāj līdz otrdienas beigām. Turpmāk drošības patruļas ielās veiks amerikāņu un sabiedroto apmācītās Irākas armijas karavīri.
Svin kā uzvaru
Visā Irākā otrdien bija oficiāla brīvdiena, jo tika atzīmēta pirmā Nacionālās suverenitātes diena, ko turpmāk irākieši svinēs 30.jūnijā. Galvaspilsētā Bagdādē norisinājās grandiozas svinības, kuru centrālais notikums bija militārā parāde tā saucamajā zaļajā zonā — pamatīgi nocietinātā teritorijā, kur izvietotas Irākas valdības institūcijas un ārvalstu vēstniecības.
Irākas premjerministrs Nūrī el Mālikī amerikāņu aiziešanu nosauca par uzvaru un salīdzināja to ar irākiešu cilšu pretošanos britiem 1920.gadā, raksta Reuters. Daudzi irākieši šo brīdi uzskata par nacionālā lepnuma atjaunošanu sešus gadus pēc ASV vadītā iebrukuma un okupācijas.
Daļa irākiešu un starptautiskā sabiedrība pauž bažas, ka bez amerikāņu klātbūtnes Irākas pilsētās pastiprināsies teroristu uzbrukumi. Viņu satraukumu otrdien apstiprināja automašīnā paslēptas bumbas sprādziens Kirkūkas pilsētā, kas nogalināja vismaz 25 cilvēkus. Pēdējās nedēļās uzbrukumi pastiprinājušies visā Irākā.
Tomēr gan irākiešu, gan amerikāņu militārie pārstāvji uzskata, ka Irākas armija ir gatava kārtības uzturēšanai, un uzsver, ka kopumā valstī joprojām ir ļoti zems vardarbības līmenis.
Arī Irākas notikumu pētnieki uzskata, ka šis ir īstais laiks, lai irākieši kļūtu patstāvīgi. "Ja ASV vēlas veiksmīgi realizēt aiziešanas stratēģiju, tām jāpārtrauc turēt N. el Mālikī roku," raksta militārais izdevums Jane"s Defence Weekly.
Paliks līdz 2011.gadam
Amerikāņu aiziešana gan jāuztver simboliski, jo pilsētās izvietotie karavīri pārvākušies uz netālu esošajām karabāzēm. Viņi turpinās irākiešu karavīru apmācību un nepieciešamības gadījumā dosies tiem palīgā.
Amerikāņu vadītās kaujas operācijas paredzēts beigt līdz 2010.gada septembrim, bet pilnīgai ASV armijas izvešanai no Irākas jānotiek līdz 2011.gada beigām, to paredz ASV un Irākas valdības 2008.gadā parakstītā vienošanās.
Irākā joprojām atradīsies aptuveni 131 tūkstotis amerikāņu karavīru, bet pēc Irākas vispārējām vēlēšanām nākamā gada janvārī viņu skaits nebūs mazāks par 128 tūkstošiem, vēsta BBC.
***
Irākas karš
ASV vadītais iebrukums sākās 2003.gada 20.martā.
Invāzijā bija iesaistīti 248 tūkstoši amerikāņu karavīru.
Visvairāk amerikāņu karavīru Irākā bija izvietots no 2007.gada janvāra līdz jūnijam, kad viņu skaits sasniedza 170 tūkstošus.
2009.gada 1.jūlijā Irākā dislocēts 131 tūkstotis amerikāņu militārpersonu.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.