Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Apstiprināta jaunās Ēģiptes konstitūcijas sākotnējā versija, turpinās protesti

Ēģiptes Pārstāvju sapulce piektdien apstiprinājusi jaunās valsts konstitūcijas sākotnējo versiju, kas tālāk tiks nodota apstiprināšanai referendumā. Tikmēr valstī turpinās protesti. Garajā un nogurdinošajā sēdē, kas sākās ceturtdienas pēcpusdienā un turpinājās visu nakti, Pārstāvju sapulce apstiprināja 234 konstitūcijas pantus, balsojot par katru pantu atsevišķi.

Iepriekšējā konstitūcija tika apturēta pēc 2011.gada sākumā notikušās revolūcijas, kas noveda pie gadu desmitiem valdījušā prezidenta Hosni Mubaraka režīma gāšanas. Konstitūcijas projekts tagad tiks nodots prezidentam Muhamedam Mursi, kuram 30 dienu laikā būs jāsarīko referendums. Tiek pieļauts, ka viņš varētu to sarīkot jau divu nedēļu laikā.

Pārstāvju sapulces vadītājs Hosams el Ghiriani apstiprināja, ka konstitūcijas projekts Mursi tiks iesniegts sestdien. Pārstāvju sapulce paturējusi normu, ka islāma tiesību - šariata - principi ir galvenais likumdošanas avots. Islāma likumu interpretācijas jābalsta uz sunnītu doktrīnām, skaidrots pamatlikuma projektā. Pret šādu normu bija iebilduši Ēģiptes kristieši.

Sapulce arī vienojās, ka kristietības un jūdaisma sekotājiem šo reliģiju juridiskās tradīcijas drīkst veidot vadlīnijas privātajā dzīvē un reliģiskajos jautājumos. Sapulces locekļi vienbalsīgi nolēma paturēt formulējumu, kāds tas bija iepriekšējā konstitūcijā. Projekta 2.pantā teikts, ka "islāms ir valsts reliģija, un arābu valoda ir tās oficiālā valoda. Islāma šariata principi ir likumdošanas galvenais avots". Salafīti - konservatīvie islāmisti - sākotnēji vēlējās stingrāku 2.panta formulējumu, tomēr beigās atbalstīja redakciju, kāda galu galā tika apstiprināta. Izstrādātajā konstitūcijas projektā arī noteikts, ka valstij ir "jāaizsargā ētika un morāle", kā arī noteikts aizliegums "aizskart cilvēkus," kas, pēc aktīvistu domām, varētu tikt izmantots, lai cenzētu prezidenta kritiķus.

Nobela Miera prēmijas laureāts un opozīcijas līderis Mohameds el Baradei asi kritizēja Pārstāvju sapulces izstrādāto konstitūcijas projektu, norādot, ka tas nonāks "vēstures mēslainē". Tikmēr vairāki privātie laikraksti jau paziņojuši, ka otrdien neiznāks to kārtējais numurs, šādi protestējot pret nepietiekamajām preses aizsardzības garantijām jaunajā konstitūcijā. Trešdien laikrakstu piemēram sola sekot arī privātie telekanāli.

Liberāļi, kreisie un Ēģiptes baznīcu delegāti Pārstāvju sapulci jau ir pametuši, sūdzoties par nedemokrātiskumu un to, ka tās darbs ticis sasteigts. Kritiskus vārdus Ēģiptes jaunās konstitūcijas projektam izteica arī starptautiskā tiesību aizstāvju organizācija "Human Rights Watch", norādot, ka topošais valsts pamatlikums "aizsargā vienas tiesības, vienlaikus ierobežojot citas". "Sasteigtais darbs pie [konstitūcijas] projekta izstrādes, kamēr ir nav novērstas bažas par nopietniem tiesību aizsardzības jautājumiem, turpmāk radīs milzīgas problēmas, kuras nebūs vienkārši risināmas," brīdināja organizācijas Tuvo Austrumu direktors Džo Storks.

Iepriekšējo Pārstāvju sapulces sastāvu tiesa izformēja, un svētdien bija paredzēts tiesas spriedums par pašreizējās sapulces likumību, taču Mursi izdotā daudz peltā dekrēta dēļ tiesai būs liegts sniegt savu atzinumu šajā jautājumā.

Jau vēstīts, ka Mursi pagājušajā nedēļā izsludināja dekrētu, atņemot tiesām pilnvaras lemt par Pārstāvju sapulces izformēšanu. Savā dekrētā Mursi arī pagarināja par diviem mēnešiem konstitūcijas projekta rakstīšanas laiku, kam atbilstoši sākotnējam plānam bija jānoslēdzas decembra vidū. Tāpēc trešdienas paziņojums, ka sapulce konstitūcijas projektu grasās apstiprināt nekavējoties, izraisīja šoku opozīcijā.

Mursi un viņa atbalstītāji skaidro, ka konstitūcijas pieņemšanas atlikšana kavē demokrātiskās pārejas procesu. Pēc konstitūcijas pieņemšanas ir paredzēts ievēlēt jaunu parlamentu. Iepriekšējais parlaments, kurā vairums vietu bija islāmistiem, ar tiesas lēmumu tika atlaists. Ar pagājušajā nedēļā izsludināto dekrētu Mursi līdz konstitūcijas pieņemšanai uzņēmies plašākas pilnvaras.

Šāds Mursi lēmums valstī izraisīja plašus protestus, kas turpinājās arī piektdien. Kairā demonstrācijas pulcēja tūkstošiem cilvēku. Turklāt no vairākiem Kairas rajoniem protesta gājienos ceļā uz Brīvības laukumu devās vēl citi demonstranti. Reaģējot uz Mursi dekrētu, vairākas tiesas izsludinājušas streiku, un, tas varētu apdraudēt gaidāmo referendumu, jo tiesneši, kas parasti uzrauga vēlēšanu norisi, varētu atteikties apstiprināt balsošanas likumību.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits