Irānā sola pārskaitītvēlēšanu balsis
Irānas varas iestādes dara visu, lai ierobežotu valstī notiekošā atspoguļošanu pasaules medijos, tādēļ sistemātiski tiek traucēta ārvalstu žurnālistu darbība.
Daļēji piekāpjas
Uzraugu padome, kuras sastāvā ir divpadsmit garīdznieki un islāma likumu eksperti, sacīja, ka ir gatava pārskaitīt pagājušās piektdienas vēlēšanu rezultātus. Tajās par uzvarētāju tika atzīts līdzšinējais Irānas prezidents Mahmūds Ahmadinedžāds. Tomēr ietekmīgā institūcija noraidījusi reformistu aicinājumus anulēt vēlēšanu rezultātus, ziņo Reuters.
Uzraugu padomes pārstāvis sacīja, ka "padome varētu pārskaitīt tās balsis, kuras par strīdīgām uzskata daži prezidenta kandidāti", turklāt pārskaitīšana varētu notikt ar prezidenta kandidātu pārstāvju līdzdalību. "Pastāv iespēja, ka pēc pārskaitīšanas varētu notikt izmaiņas," piebilda pārstāvis.
Vēlēšanās zaudējušā Mira Huseina Musavi atbalstītāji otrdien plānoja rīkot vēl vienu masveidīgu demonstrāciju, par spīti asiņainajiem notikumiem dienu agrāk. Tomēr laukumā, kur viņiem bija paredzēts pulcēties, vairākas stundas iepriekš sanāca M.Ahmadinedžāda atbalstītāji. Varas iestādes paziņoja, ka aizliedz opozīcijas demonstrāciju.
M.H.Musavi aicināja atbalstītājus nedoties uz laukumu, lai aizsargātu dzīvības un izvairītos no konfrontācijas ar drošības spēkiem un M.Ahmadinedžāda atbalstītājiem.
Bloķē žurnālistu darbu
Irānas valsts televīzija otrdien informēja, ka pēcvēlēšanu protestu "galvenie aģenti" aizturēti ar sprāgstvielām un šaujamieročiem. Nav gan zināms, cik cilvēku arestēts. Viņu vidū ir vadošais Irānas reformists bijušais viceprezidents Mohammads Alī Abtahi, kurš pirms vēlēšanām atbalstīja reformu piekritēju Mehdī Karubi.
Irānas Kultūras ministrija paziņoja, ka ārvalstu žurnālistiem aizliegts atstāt birojus bez varas iestāžu atļaujas. Reportieriem nav atļauts apmeklēt "nelikumīgas" demonstrācijas. Tomēr šis uzstādījums ir neskaidrs, jo nav zināms, kuri protesti ir formāli atļauti, raksta BBC.
Irānas Ārlietu ministrija otrdien izsaukusi Eiropas Savienības prezidējošās valsts Čehijas vēstnieku, lai izteiktu sašutumu par ES ārlietu ministru aicinājumu izmeklēt vēlēšanu norisi.
Analītiķi uzskata, ka Irānas valdība izvērš aktīvu darbību, lai noslāpētu notikumus, jo nobijusies no daudzskaitlīgās opozīcijas, tādēļ nevēlas nonākt līdz tam, ka varētu zaudēt varas grožus.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.