Sešu kuģu konvojs bija ceļā no Kipras uz Gazas joslu, lai piegādātu palestīniešiem ap 10 000 tonnu humānās palīdzības. Izraēla jau vairākus gadus īsteno Gazas joslas blokādi, lai vājinātu palestīniešu grupējumu Hamas, kas ir pie varas šajā teritorijā. Izraēla brīdina, ka neļaus kuģiem bez pārbaudes doties uz Gazu.
Uzbrukums noticis nakts laikā starptautiskos ūdeņos. Arābu
telesabiedrības Al Jazeera reportieris, kas bija uz viena no kuģiem, apgalvo,
ka Izraēlas karavīri pirmie atklāja uguni uz kuģi. Taču izraēlieši uzsver, ka
apšaude sākusies pēc tam, kad kuģa pasažieri uzbruka karavīriem ar cirvjiem, nažiem,
metāla stieņiem un šaujamieročiem. ”Pret mūsu spēkiem tika izmantoti šaujamieroči.
Viņi izraisīja vardarbību; tas ir 100% skaidrs,” BBC stāsta Izraēlas valdības pārstāvis
Marks Regevs. Izraēlas ārlietu ministra vietnieks Denijs Ajalons šo konvoju
raksturojis kā ”naida armādu”, kas mērķtiecīgi centusies izraisīt provokāciju.
ANO ģenerālsekretārs Ban Ki Mūns pieprasījis, lai apšaudes apstākļi tiktu rūpīgi izmeklēti. ”Svarīgi, lai būtu rūpīga izmeklēšana, kas palīdzētu noskaidrot, kā notika šī asinsizliešana. Es uzskatu, ka Izraēlai nekavējoties jāsniedz pilnvērtīgs paskaidrojums,” teica Ban Ki Mūns.
Cilvēktiesību aizstāvji ir saniknoti par Izraēlas rīcību. ”Tas ir pretīgi, ka viņi uzkāpa uz klāja un uzbruka civiliedzīvotājiem. Mēs esam civiliedzīvotāji,” uzsver organizācijas Brīvību Gazai pārstāve Grēta Berlina.
Lielākā daļa cietušo ir Turcijas pilsoņi. Turcijas valdība paudusi sašutumu par Izraēlas ”necilvēcīgo” rīcību. Šis incidents varētu ievērojami pasliktināt attiecības starp Turciju un Izraēlu, lai gan līdz šim Turcija bija viena no retajām musulmaņu valstīm, kurai bija normālas attiecības ar Izraēlu. Izraēla jau ieteikusi saviem pilsoņiem atturēties no braucieniem uz Turciju, kur sākušās pret Izraēlu vērstas protesta akcijas.