Labākā izdevība
Starptautiski atzītās Kipras Republikas prezidents Demetris Hristofijs un Kipras turku līderis Mehmets Alī Talats tikās pamestā lidostas terminālī ANO kontrolētajā buferzonā starp salas sadalītās galvaspilsētas Nikosijas grieķu un turku daļām. "Mums uz visiem laikiem ir jāizbeidz mūsu tautas ciešanas un jāapvieno mūsu valsts," telekanālam BBC sacīja D.Hristofijs. "Kiprai šī ir labākā izdevība vismaz vienas paaudzes laikā," sacīja kāds sarunu procesam tuvu stāvošs diplomāts. "Līderi ir patiesi apņēmušies panākt vienošanos, un tas ir elements, kura līdz šim trūka." Sarunās piedalās arī bijušais Austrālijas ārlietu ministrs Aleksandrs Dauners, kurš jūlijā tika iecelts par ANO īpašo sūtni Kiprā.
Gan salas grieķu, gan turku līderi piekrīt idejai par salas apvienošanu
federācijā, kuru veidotu divas daļas, tomēr pastāv atšķirības viedokļos
par to, kā šī savienība funkcionēs, raksta AFP. Starptautiski neatzītās
Ziemeļkipras Turku Republikas vadītāji vēlas, lai vienotas valsts
izveidošana būtu divu patstāvīgu valstu apvienošanās, bet Kipras
gieķiem ideja par Ziemeļkipras suverenitātes atzīšanu ir kategoriski
nepieņemama. Pēdējais mēģinājums vienoties par risinājumu izgāzās
2004.gadā, kad Kipras grieķu daļas iedzīvotāji referendumā noraidīja
ANO plānu apvienot salu, un Eiropas Savienībā iestājās tikai Kipras
grieķu daļa.
Nojauc barjeras
Atkalapvienošanās sarunu aizmetņi meklējami šā gada sākumā, kad Kipras Republikas prezidenta vēlēšanās februārī uzvarēja Komunistu partijas pārstāvis D.Hristofijs. Viens no viņa priekšvēlēšanu solījumiem bija centieni panākt Kipras atkalapvienošanu. Kipras grieķu un turku līderi 21.martā vienojās, ka ir jāatsāk sarunas par salas atkalapvienošanu un jāatver aizbarikādētā Ledras iela, kas sadalīja salas galvaspilsētu Nikosiju. Tas tika paveikts svinīgā ceremonijā 3.aprīlī.
Kipra ir sašķelta kopš 1974.gada, kad salas ziemeļdaļu okupēja Turcijas karaspēks pēc Grieķijas militārās huntas inspirēta valsts apvērsuma, kura nolūks bija Kipras pievienošana Grieķijai. Uz ziemeļdaļu tika pārvietoti visi Kipras turki, savukārt grieķus no ziemeļiem pārvietoja uz salas dienvidiem. 1983.gadā Kipras turku sektorā tika proklamēta Ziemeļkipras Turku Republika, kuru ir atzinusi tikai Turcija. Turklāt Turcija neatzīst Kipras Republiku, kuras iedzīvotāju lielākā daļa ir grieķi un kura ir starptautiski atzīta valsts.