Nelielo zivju mirstīgās atliekas siltajos un mierīgajos ūdeņos drīz vien sāka smakot, tādēļ varas iestādes bažījās, ka trūdēšanas dēļ var rasties ūdens piesārņojums, kas varētu nopietni kaitēt arī citiem ūdens iemītniekiem un cilvēkiem.
Pārstrādās mēslojumā
Par mirušo sardīņu milzīgo daudzumu liecina fakts, ka vietām to slānis sasniedza aptuveni 50 centimetru biezumu, raksta Reuters. Tādēļ daudzu jahtu īpašnieki bez panākumiem mēģināja izkuģot no ostas, kas vairs neatgādina pasakainu vietu, kur aptuveni 500 cilvēku dzīvo ikdienā un ģimenes ar bērniem brīvdienās nāk atpūsties, bet drīzāk izgāztuvi.
Beigto radību savākšanai atbildīgajiem dienestiem būs nepieciešamas vairākas dienas, bet šiem darbiem tiks tērēti 100 tūkstoši dolāru (50 tūkstoši latu). Varas iestādes lēš, ka kopumā tiks savāktas 150 tonnas zivju.
Sākotnēji bija paredzēts beigtās zivis iegāzt atklātajā okeānā, kur tās varētu dabiskā ceļā sadalīties, bet vēlāk tika nolemts, ka tās nogādās uz organisko atkritumu pārstrādes punktu. Tur no atliekām iegūs mēslojumu, kas būs izmantojams lauksaimniecībā.
Ostas iedzīvotāji par notikušo ir ļoti satraukušies. Kāda sieviete britu raidsabiedrībai BBC stāstīja, ka no savas jahtas redzējusi kā pirmdienas vakarā ostā neilgā laikā iepeld liels skaits zivju, bet nakts laikā tās sākušas mirt.
Dabiska nāve
Lai gan zivju nāves cēlonis būs precīzāk zināms pēc analīžu rezultātu paziņošanas, izmeklēšanā iesaistītie biologi uzskata, ka tās nomirušas dabiskā ceļā, jo tuvumā nav konstatēta naftas vai ķimikāliju noplūde.
«Viss liecina, ka nāvi izraisījis skābekļa trūkums,» paziņoja Kalifornijas Zivju un savvaļas dzīvnieku departamenta pārstāvis Endrū Hjūens. Viņš par to ir pārliecināts, jo pie ieejas ostā ir manīts vēl viens sardīņu bars, kuram viss esot kārtībā.
Piektdienas pievakarē spēcīgā vēja dēļ okeāna ūdeņi bijuši samutuļoti, tādēļ, visticamāk, zivju bars mēģinājis patverties daudz mierīgākajos ostas ūdeņos. Zinātnieki domā, ka zivīm sācis trūkt skābekļa, jo to skaits salīdzinoši nelielajā platībā bijis pārāk liels, savu daļu no tā atņēmušas aļģes. Pēc tam kad nomirušas pirmās zivis, skābekļa daudzumu vēl vairāk paplucināja no bojāšanās strauji savairojušās baktērijas.
E. Hjūens stāsta, ka šādi gadījumi nav ikdienišķi, tomēr nav nekas neparasts, jo šad tad ir novērojami.
Pēdējā laikā pasaulē notikuši vairāki gadījumi, kad mīklainos apstākļos iet bojā liels skaits dzīvo radību. Janvāra pirmajās dienās ASV Ārkanzasas pilsētiņā Bībi no debesīm nokrita vairāki tūkstoši beigtu strazdu, bet Zviedrijas pilsēta Fālšēpinga piedzīvoja kovārņu lietu. Bet marta sākumā ASV dienvidu piekrastē izskaloti vairāk nekā 40 beigtu delfīnu.