Nīderlandes zinātniekam Markam Postam un viņa vadītajai pētnieku grupai bija nepieciešami trīs mēnešus, lai no govs cilmes šūnām izaudzētu aptuveni 20 tūkstošus atsevišķu muskuļu šķiedru, kas bioloģiski ir identiskas liellopu gaļai, bet pēc tam izgatavoja no tām burgera kotleti.
Divi eksperti nomēģināja unikālo produktu, taču tas izrādījās nepavisam tāds, kāds tika gaidīts. „Man šķita, ka gaļas tekstūra būs mīkstāka. Kopumā tā ir līdzīga īstai gaļai, bet ne tik sulīga. Konsistence ir ideāla, bet man nepietika sāls un pipari,” paziņoja viens no ekspertiem. Tāpat degustatori vairākas reizes lūdza ketčupu.
Sākotnēji bija paredzēts, ka prezentācija notiks Londonā, tomēr beigas tā tika pārcelta uz Nīderlandi.
Zinātnieki cer, ka viņu atklājums palīdzēs apmierināt visā pasaulē augošo pieprasījumu pēc liellopu gaļas, kā arī aitas gaļas, cūkgaļas un vistas gaļas. Kā žurnālistiem paziņoja M. Posts, mākslīgās gaļas ražošanai būs nepieciešams par 99% mazāk zemes platību, nekā vajadzīgs mājlopu audzēšanai, kā arī par 82% līdz 96% mazāk ūdens. Bez tam par 78-95%, samazināsies siltumnīcas efektu radošo gāzu daudzums. Šādas gaļas ražošanas pašizmaksa arī būs nesalīdzināmi zemāka, nekā gigantiskās izmaksas par pirmā mākslīga hamburgera radīšanu. Jāpiebilst, ka šī projekta sponsors bija korporācijas Google līdzīpašnieks Sergejs Brins.