Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Saasinās Edinburgas un Londonas domstarpības Skotijas neatkarības jautājumā

Londonas un Edinburgas domstarpības jautājumā par Skotijas neatkarības referendumu trešdien pieņēmušās spēkā, Skotijas premjerministram Aleksam Salmondam uzstājot, ka viņa valdība ir pilnvarota 2014.gadā rīkot referendumu bez Londonas piekrišanas.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas valdība otrdien solīja piešķirt Edinburgai pilnvaras neatkarības referenduma rīkošanai, vienlaikus norādot, ka šāds balsojums būtu nelikumīgs, ja Londona neapstiprinātu tā norises laiku un citus ar to saistītus jautājumus. Taču Salmonds paziņojis, ka Skotija plāno rīkot referendumu 2014.gadā ar saviem noteikumiem.

Londona gan uzskata, ka referendumam būtu jānotiek pēc iespējas drīzāk, jo pašreizējā neskaidrība nenāk par labu Skotijas ekonomikai. Šis jautājums varētu nonākt līdz pat Lielbritānijas Augstākajai tiesai.

Salmonds ir pārlecināts, ka "Skotijas parlamentam ir vajadzīgais mandāts referenduma organizēšanai un rīkošanai". "Tam jābūt referendumam, ko rīko Skotija, un kurā lēmumu pieņem Skotijas tauta," raidsabiedrības BBC radio sacīja Salmonds.

Sabiedriskās domas aptaujas gan liecina, ka Skotijas neatkarības idejai pašlaik Skotijā nav daudz atbalstītāju. Kā noskaidrots neatkarīgā pētījuma centra British Future veiktajā aptaujā, 54% skotu uzskata, ka Skotijai būtu jāpaliek Apvienotās Karalistes sastāvā, bet neatkarību atbalsta 29% respondentu. Taču Salmonds cer, ka skotu nacionālisms pieaugs līdz 2014.gadam, kad tiks atzīmēta Banokbērnas kaujas 700.gadadiena. Šajā kaujā Skotija guva uzvaru pār Angliju.

Edinburgas un Londonas starpā nav vienprātības arī par to, kādā veidā būtu uzdodams referenduma jautājums, kā arī par to, no cik gadu vecuma tajā varēs piedalīties.

Neatkarības atbalstītāju partija SNP uzskata, ka balsstiesības referendumā būtu jāpiešķir no 16 gadu vecuma, bet Londona uzstāj, ka referendumā būtu jāļauj piedalīties no 18 gadu vecuma, tāpat, kā tas ir Lielbritānijas vispārējās vēlēšanās. Salmonds gan atzinis, ka ir gatavs vienoties ar Londonu, ja tā atzītu, ka Skotijas valdībai ir pilnvaras rīkot referendumu.

Apvienotā Karaliste radās 1707.gadā Savienības līguma rezultātā, kad vienā suverēnā valstī apvienojās Anglijas Karaliste, ieskaitot Velsu, un Skotijas Karaliste.

Skotija nobalsoja par plašākas autonomijas iegūšanu 1997.gadā, un tā rezultātā no jauna izveidotajam Skotijas parlamentam Edinburgā tika nodota likumdošanas un administratīvā kontrole iekšpolitikas jautājumos. Neatkarības atbalstītāju partija SNP pēc Skotijas parlamenta vēlēšanām 2007.gadā kļuva par lielāko partiju un izveidoja mazākuma valdību, bet 2011.gada vēlēšanās parlamentā izcīnīja vairākumu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kijiva: Krievijai izsīkst Irānas dronu rezerves

Irānas dronu rezerves Krievijā, iespējams, izsīkst, un rezultātā ienaidnieka karaspēks spiests vismaz uz laiku samazināt triecienu skaitu, vēsta telekanāls "Mi-Ukraina", atsaucotie...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits