Lielākās bīstamo ieroču izmantotājas līgumu tomēr neparaksta
111 pasaules valstu apņemšanās turpmāk neizmantot civiliedzīvotājiem nereti nāvējošās kasešu bumbas padarīs pasauli drošāku, ceturtdien apgalvoja politiķi un pacifisma kustību aktīvisti. Lai gan Īrijas galvaspilsētā Dublinā notiekošajā konferencē nepiedalījās ASV, Krievija, Ķīna, Izraēla un citas galvenās šo ieroču izmantotājas, daudzi diplomāti ir pārliecināti, ka arī viņām drīz vien nāksies piekāpties.
"Piemēram, ASV. Šeit atrodas gandrīz visas tās sabiedrotās, kas ir izlēmušas aizliegt šos ieročus. Tas Savienotajām Valstīm būtiski apgrūtinās to izmantošanu gan savās, gan kopīgās operācijās," CNN stāstīja Kasešu munīcijas koalīcijas kampaņu koordinators Tomass Nešs. Cits organizācijas pārstāvis Saimons Konvejs Washington Post norādīja, ka kājnieku mīnu aizliegšanas līgumu ievēro arī gandrīz visas tajā neiesaistītās valstis.
Lielākais aktīvistu sasniegums ir Lielbritānijas pievienošanās līgumam. Premjerministrs Gordons Brauns ceturtdien paziņoja, ka tās nekavējoties tiks izņemtas no bruņoto spēku arsenāla, bet liberāldemokrātu pārstāvis Eds Deivijs raidsabiedrībai BBC solīja cīnīties par valstī uzglabāto ASV kasešu bumbu izvešanu.
Citi analītiķi gan norādīja, ka bez lielāko vaininieku klātbūtnes šāda vienošanās lielā mērā zaudē arī simbolisko spēku. "Skaidrs, ka šis līgums ir tikai kārtējais solis uz priekšu, nevis galamērķis," rakstīts laikraksta Independent komentārā. "Kādu labumu tas var sniegt, ja planētas lielākās armijas atsakās ierobežot šo ieroču uzkrāšanu?" Arī Vašingtona ceturtdien nesolīja drīzu atteikšanos no tiem. "ASV saprot Dublinā sapulcējušos valstu rūpes, taču kasešu bumbas ir pierādījušas savu militāro efektivitāti, un to izņemšana no ASV arsenāla apdraudētu mūsu un koalīcijas karavīru dzīvības," sacīja Pentagona pārstāvis Bobs Mehals. Kasešu bumbas visbiežāk met lidmašīnas vai izšauj artilērija, lai aizkavētu pretinieku armijas uzbrukumu, informē AFP. Tās satur līdz vairākiem simtiem nelielu bumbu, kas tiek izmētātas nepilnu hektāru lielā laukumā. Lai gan tām būtu jāeksplodē tūlīt pēc pieskaršanās zemei vai jau virs tās, neliela daļa nesprāgst un var palikt zemē gadiem ilgi. Tad tās var eksplodēt pie pirmā satricinājuma. Pēdējoreiz kasešu bumbas plaši tika lietotas 2006.gadā, Izraēlas karā ar Libānu. Kopš tā laika zemē varētu būt palicis aptuveni miljons mazo bumbu, kas katra spējīga nogalināt vai sakropļot vairākus cilvēkus, norāda Sarkanais Krusts.