EK nosodījusi Ungārijas valdību par "efektīvas rīcības" trūkumu budžeta deficīta samazināšanai zem Eiropas Savienības noteiktajiem griestiem - trim procentiem no iekšzemes kopprodukta (IKP).
EK paziņojumā pārējo ES dalībvalstu finanšu ministri aicināti 24.janvāra sanāksmē atbalstīt sankciju ierosināšanu pret Budapeštu, pamatojoties uz jaunajiem bloka fiskālās disciplīnas noteikumiem.
"Esmu pilnībā apņēmies izmantot jauno ietekmīgo instrumentu klāstu," uzsvēris ES ekonomikas komisārs Olli Rēns.
Bažījoties par iespējamo Ungārijas maksātnespējas iestāšanos, starptautiskās reitingu aģentūras pēdējā laikā krasi samazinājušas tās kredītreitingus, un Budapeštas aizņemšanās izmaksas ir kļuvušas rekordaugstas.
Grūtībās nonākusi valsts ekonomika papildus triecienu saņēma pagājušā gada decembrī, Budapeštai atsakoties apturēt pretrunīgi vērtētās konstitucionālās reformas, kuras decembra beigās apstiprināja parlaments, ko pilnībā kontrolē premjerministra Viktora Orbana pārstāvētā konservatīvā partija Fidesz.
Protestējot pret konstitūcijas grozījumiem, pagājušajā nedēļā Budapeštas ielās izgāja desmitiem tūkstošiem cilvēku. Pretrunīgi vērtētās politiskās reformas sagrāvušas arī Orbana cerības uz starptautisko finansiālo palīdzību krīzes pārvarēšanai, jo sarunas ar ES un Starptautisko Valūtas fondu (SVF) par 15 līdz 20 miljardu eiro piešķiršanu, pateicoties Briseles iebildumiem, ir pārtrauktas.
EK trešdien aicinājusi Budapeštu atcelt pieņemtos konstitūcijas grozījumus, pretējā gadījumā brīdinot, ka tikšot uzsākta tiesvedība par demokrātijas pamatnoteikumu neievērošanu.
Kā iepriekš izteicās kāds anonīms avots, EK šobrīd gatavo trīs brīdinājuma vēstules Ungārijas valdībai saistībā ar Ungārijas Centrālās bankas neatkarību, tiesu sistēmu un datu aizsardzības dienestiem. Savukārt EK pārstāve Pija Ārenkilde-Hansena norādīja, ka Komisija turpina izvērtēt Ungārijas konstitūcijas grozījumus un ka galīgais lēmums par tiesvedības uzsākšanu tiks pieņemts otrdien.